رفتن به محتوای اصلی

چرا به شپش مبتلا می شویم؟

” آلودگی به شپش سر ممکن است هر زمان از سال اتفاق بیفتد؛ اگرچه اغلب همزمان با شروع مدارس است. گروه خاصی از افراد یعنی کودکان و بالطبع والدین آن ها، بیشتر از دیگران در معرض ابتلا به این آفت قرار دارند. یکی از راه های مهم ابتلا به شپش سر، تماس مستقیم سرها می باشد و از علائم ابتلا به آن، خارش شدید پوست سر و گردن است. “

شپش های سر، مسری هستند. این انگل های بی بال جهت زنده ماندن به خون انسان نیاز دارند به خصوص خون پوست سر. شپش های سر قادر به جهش، پرش و یا پرواز نیستند. حتی به گونه ای مگس، که پرواز نمی کند هم، مگس شپشی گفته می شود. آنان فقط می توانند بخزند و در صورتی که راهی برای خزیدن به موهایتان پیدا کنند شما را آلوده خواهند ساخت. این انگل ها اغلب از طریق تماس مستقیم سر، از شخصی به شخص دیگر انتقال می یابند اما در خارج از سر بیش از ۴۸ ساعت دوام نمی آورند. راه های ابتلا به شپش سر عبارتند از:

۱. تماس سر شما با سر یک فرد مبتلا.

۲. استفاده مشترک از وسایل شخصی با فردی که مبتلا به شپش سر است به عنوان مثال شانه.

۳. استفاده از یک آیتم پارچه ای مثل حوله و … پس از استفاده یک شخص مبتلا به شپش از آن.

شپش های سر می توانند از طریق برس، شانه، روسری، مقنعه، سنجاق یا گیره سر، هدبند، هدفون، کلاه، شال گردن، شال سر و غیره منتقل شوند. این آفات همچنین می توانند برای مدتی در لوازم و اثاثیه خانه، رختخواب، حوله ها یا لباس ها نیز دوام بیاورند.

نکته: بیشترین موارد سرایت شپش سر از شخصی به شخص دیگر از طریق تماس مستقیم سرها است. به عنوان مثال وقتی کودکان سرهایشان را به یکدیگر می چسبانند تا یک بازی را در گوشی موبایل مشاهده کنند و یا وقتی که یکدیگر را بغل می کنند. اما احتمال اینکه شپش ها به روش های دیگر مثلاً از طریق کلاه، شال و … نیز سرایت یابند وجود دارد. از راه های کنترل شپش سر در مدارس، آموزش لازم به کودکان در رابطه با شپش سر و راه های آلودگی به آن است.

 

از راه های انتقال شپش، تماس سر با سر یک فرد مبتلا به شپش است

# کودکان دبستانی و پیش دبستانی و همچنین مهد کودک ها، تحت بالاترین ریسک آلودگی به شپش سر قرار دارند #

چه کسانی در خطر و ریسک ابتلا به شپش سر قرار دارند؟

کودکان دبستانی و پیش دبستانی و همچنین مهد کودک ها، تحت بالاترین ریسک آلودگی به شپش سر قرار دارند. چرا که کودکان بیشتر اوقات، نزدیک به هم بازی نموده و آیتم هایی را که اغلب با موی سرشان تماس دارند با یکدیگر رد و بدل نموده یا حتی به صورت مشترک استفاده می کنند.

بعلاوه اعضای خانواده های این کودکان نیز جزو گروه با ریسک بالای ابتلا به شپش سر می باشند. این موضوع برای کارکنان مهد کودک ها، مدارس دبستانی و پیش دبستانی نیز برقرار است.

نکته: شپش سر کودکان اغلب به هنگام شروع مدارس اتفاق می افتد؛ چرا که آغاز مدارس به معنای شروع ارتباط نزدیک فرزندتان با تعداد زیادی از دانش آموزان، دوستان، معلمان و … است. پس لازم است در آغاز سال تحصیلی بیشتر مراقب باشید. به عنوان مثال به هنگام برس زدن موی کودک، با دقت موهای وی و نیز برس را بررسی کنید تا در صورت وجود هر علامتی از شپش ها یا تخم های آن ها، مشکل را به موقع تشخیص دهید.

علائم ابتلا به شپش سر

۱. خارش شدید پوست سر به خصوص در ناحیه پشت گردن، شاید به این دلیل که ناحیه گرم تری از پوست سر است.

۲. احساس اینکه چیزی در حال خزیدن بر روی پوست سرتان است.

۳. زخم ها و دلمه های روی پوست سر که ناشی از خاراندن آن می باشند.

 

از علائم ابتلا به شپش، خارش شدید پوست سر به ویژه ناحیه گردن است.

نکته: اگر یادداشتی از طرف مدرسه مبنی بر انتشار شپش سر به دستتان رسید، حتی در صورتی که فرزندتان به هیچ یک از علائم فوق دچار نباشد موهای سر او را از نزدیک و به دقت چک کنید. هرچند کودکان اغلب به دلیل آلرژی به بزاق ترشح شده از شپش ها دچار خارش می شوند، اما ممکن است برخی از کودکان این آلرژی ناشی از شپش را نشان نداده و دچار این خارش نگردند.

شپش ها همان طور که قبلاً نیز اشاره نمودیم، به نور حساس بوده و هنگامی که با چراغ قوه در حال بررسی آنان هستید به سرعت به نقاط دیگر سر خواهند خزید. آنان به سرعت می خزند و مانند کنه نیستند که فقط در جای خود می ماند و غذا می خورد. یافتن و دیدن تخم ها راحت تر است؛ پس اول به دنبال تخم های شپش باشید. تخم های شپش به احتمال قوی در فاصله کمتر از یک سانتیمتر از پوست سر بر روی ساقه مو دیده خواهند شد.

استفاده از شامپوی قوی و موثر ضد شپش سر دفنوترین، می تواند در مدت کوتاهی شپش های سر را از بین ببرد و والدین را از نگرانی رهایی بخشد.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا