رفتن به محتوای اصلی

بایدها و نبایدهای شپش سر کودکان

” اگر متوجه شپش سر در کودکتان شدید نباید مضطرب شوید. فکر کردن درباره این انگل های کوچک در موهای فرزندتان، می تواند باعث اضطراب و نگرانی شما و گرفتن تصمیمات نادرست شود. ولی با رعایت یکسری مسائل و دستورات ساده می توانید فرزندتان را از ابتلا به شپش محافظت نموده و در صورت ابتلا، به راحتی او را درمان کنید. از نکات مهم این است که موی کودکتان را از لحاظ آلودگی به شپش، روزانه مورد بررسی قرار دهید و نیز در صورت ابتلا، به تمامی کسانی که در ارتباط مستقیم با فرزندتان می باشند اطلاع دهید. “

شپش های سر در کودکان شایع تر است. بنابراین در مورد آن ها باید و نباید هایی وجود دارد که نه تنها به درمان شپش بلکه به پیشگیری از آلودگی به شپش کمک خواهد کرد.

بایدها

۱. موی سر همه اعضای خانواده را چک کنید تا اطمینان حاصل نمایید که این آفات به آنان سرایت نکرده است. این کار را تکرار کنید. از یک شانه ضد شپش با کیفیت و خوب که دارای قابلیت جداسازی کامل تارهای مو می باشد جهت بررسی این آفات استفاده کنید.

 

موی سر همه اعضای خانواده را چک کنید

# با استفاده از شانه ضد شپش، موهای کودکان را از نظر وجود شپش بررسی نمایید #

۲. با استفاده از محصولات شپش کش قوی و بی خطر همچون شامپوی ضد شپش مؤثر دفنوترین و لوسیون های ضد شپش استاندارد، با کیفیت و تأیید شده، اقدام به درمان کودک مبتلا و ریشه کن سازی این حشرات نمایید.

۳. کنترل شپش در مدارس نیز بسیار مهم است. پس به این منظور لازم است که دوستان و والدین فرزندتان یا هر شخص دیگری که ممکن است در تماس مستقیم با کودک قرار گرفته باشد را مطلع سازید تا آنان نیز اقدامات لازم جهت بررسی شپش های سر در فرزند خود را انجام داده و پیشگیری یا درمان به موقع را شروع کنند. از این که سایر والدین از این مشکل مطلع شوند به هیچ وجه احساس خجالت و شرمندگی نداشته باشید. والدین بایستی این موضوع را جدی گرفته و جهت رفع آن با یکدیگر همکاری کنند چرا که این کار از انتشار وسیع شپش های سر در یک مدرسه یا منطقه و … پیشگیری خواهد نمود.

۴. تمامی رختخواب های مورد استفاده توسط کودک یا هر فرد آلوده به شپش را با داغترین درجه آب، شسته و سپس در داغترین درجه به مدت ۴۰ دقیقه خشک کنید.

۵. آیتم ها و زیورآلاتی که توسط شخص آلوده به شپش استفاده شده اند را در یک کیسه پلاستیکی قرار داده و در طول شب در فریزر به همان صورت رها کنید.

۶. به کودکتان این اطمینان را بدهید که هر فردی ممکن است شپش بگیرد و اینکه در نهایت به طور کامل از آن بهبود خواهد یافت.

۷. همواره و به خصوص در زمان آغاز مدارس به کودکتان آموزش دهید که از وسایل شخصی دیگران مثل کلاه، شال، مقنعه، کلیپس و … به هیچ وجه استفاده ننموده و وسایل شخصی خود از این قبیل را در اختیار همکلاسی ها و دوستانش قرار ندهد. چون انتقال شپش از طریق لباس ها نیز اتفاق می افتد.

 

در زمان شیوع شپش از وسایل شخصی دیگران مانند شانه، کلاه، مقنعه و کلیپس استفاده نکنید

# انتقال شپش، از طریق لباس ها نیز اتفاق می افتد #

نبایدها

۱. مضطرب نشوید!

برای حفظ آرامش ذهنی جهت تمرکز بر پروسه درمان، حفظ خونسردی بسیار حائز اهمیت می باشد. شپش های سر می توانند به خودی خود منجر به ایجاد استرس بسیار زیاد در کودکان شوند و به همین دلیل حفظ خونسردی و آرامش شما در طول دوره درمان برای تمامی اعضای خانواده مفید واقع می گردد.

۲. جهت درمان شپش سر صبر نکنید!

برخی والدین حتی در صورت تذکر اولیای مدرسه یا سایر والدین، باز هم تا زمانی که کودکشان علائمی از شپش را نشان ندهد صبر نموده و هیچ نوع اقدامی جهت بررسی موی سر وی، پیشگیری یا درمان به موقع انجام نمی دهند! اما مشکل اینجا است که امکان دارد بروز علائم شپش سر چند روز طول بکشد، در حالی که فرزندتان مبتلا به آن بوده و حتی احتمالاً این آفات کثیف و خونخوار به دیگر اعضای خانواده نیز سرایت یافته باشند. بدیهی است که در این صورت جهت نابودسازی کامل شپش های سر نیازمند صرف زمان، هزینه، انرژی و صبر بسیار بیشتری خواهید بود.

۳. کودک مبتلا به شپش سر را به مدرسه نفرستید!

لازم است که کودک قبل از بازگشت مجدد به مدرسه، دوره درمان کامل را طی کند. این کار به کاهش احتمال سرایت شپش به سایر کودکان کمک خواهد نمود.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا