رفتن به محتوای اصلی

چند روش برای پیشگیری از شپش سر

” شپش های سر همه جا هستند. اگر بچه دارید و فرزندتان در کنار و اطراف کودکان دیگر است پس در معرض آلودگی به شپش قرار دارند. شپش ها در هر جامعه و هر مدرسه ای وجود دارند. اگرچه تمرکز والدین و متخصصان اطفال معمولاً روی درمان شپش سر است ولی با شپش های بیشتر و مقاوم تری مواجه می شوند و یا درمان آن ها را مشکل می یابند. احتمالا آموزش روش های پیشگیری به کودکان مهمترین موضوع و راهکار باشد. از آنجا که شپش ها نمی توانند از سر کودکی به سر کودک دیگری بپرند، پیشگیری از آن چندان سخت به نظر نمی رسد. اقداماتی هر چند ساده ولی مؤثر، می تواند تا حد زیادی از آلودگی به شپش ها پیشگیری نماید. “

بر خلاف باور عمومی مردم، ابتلا به شپش هیچ ارتباطی با کثیف بودن ندارد و هر کسی می تواند به این آفات مکنده خون، آلوده شود. معمولاً ابتلا به شپش سر از طریق تماس مستقیم سر با سر رخ می‌دهد، اما این موجودات کوچک می توانند از طریق لباس‌ها، وسایل بازی و حتی اسباب موجود در خانه نیز منتقل شود.

اما وحشت نکنید!!! با اینکه شپش سر تا حدی تنفرانگیز است اما در بیشتر مواقع چیزی بیشتر از خارش سر ایجاد نمی کند. با چندین روش ساده ای که در زیر به آن اشاره می شود می‌توانید ریسک ابتلا به آن را کاهش داده و حتی مانع از ابتلا به شپش شوید.

۱. با دشمنتان آشنا شوید.

باید مشخصات ظاهری شپش و رنگ و اندازه آن را بدانید.

 

برای کاهش ریسک ابتلا به شپش در ابتدا باید از نظر مشخصات ظاهری شپش را بشناسید

۲. به طور مرتب موهای خود را چک کنید.

شپش های سر آفت‌های ریزی هستند که سریع می‌خزند به همین دلیل ابتلا به شپش از طریق وجود نیت ها یا همان تخم های شپش شناسایی می‌شود. این تخم ها توسط شپش های بالغ به ساقه‌های مو چسبانده می شوند و به دلیل عدم تحرکشان، تشخیص آن ها راحت تر است؛ اما اگر این ذرات کوچک به راحتی از مو جدا شوند، این احتمال وجود دارد که شوره سر و یا کرک و پرز باشند. پس ابتدا باید بتوانید تخم شپش را از شوره سر تشخیص دهید.

موهای کودکان را ماهی یک بار چک کنید؛ به ویژه نزدیکترین قسمت ساقه مو به پوست سر و پشت گوش‌ها؛ جایی که برای شپش‌ها بسیار محبوب است. از ابتلا به شپش تا زمان شروع خارش در سر ممکن است شش هفته طول بکشد.

۳. از به اشتراک گذاشتن وسایل کودکان نظیر کلاه و لباس با دیگر کودکان اجتناب کنید.

شپش‌ها می‌توانند بین یک تا دو روز بدون میزبان زنده بمانند و از طریق کلاه، کلاه های ایمنی و یا ورزشی، هدبند، هدفون، لباس، کت و شال به فرد دیگری منتقل شوند. بنابراین به کودکانتان بیاموزید که وسایل شخصی خود را با دیگران به اشتراک نگذارند چون امکان انتقال شپش از لباس فرد آلوده به لباس آن ها وجود دارد.

۴. هر فردی در خانه، شانه مختص به خود داشته باشد.

می توان از این ایده استفاده کرد و شانه هر فرد را با چسباندن اسمش روی آن مشخص و با قرار دادن در یک کیسه زیپ دار، آن ها را از هم تفکیک کرد. این کار را در صورت داشتن بیش از یک کودک در خانه امتحان کنید. با این کار می توانید سایر لوازم جانبی مربوط به مو را هم تفکیک نمایید.

 

هر فردی در خانه شانه مختص به خود داشته باشد

# از ابتلا به شپش تا زمان شروع خارش در سر ممکن است شش هفته طول بکشد #

۵. از شامپو و نرم کننده ضد شپش استفاده کنید.

شپش‌ها با بوهایی نظیر بوی روغن درخت چای، عصاره نعناع، روغن اکالیپتوس، روغن اسطوخودوس، روغن رزماری و علف لیمو دفع می‌شوند. شامپوی قوی ضد شپش دفنوترین با یکی از این رایحه ها انتخاب کنید و استفاده کنید.

۶. برای پیشگیری از ابتلا به شپش از اسانس‌ها استفاده کنید.

اسانس‌ها را نیز می‌توانید به شامپو و یا نرم کننده ای که استفاده می کنید، اضافه کنید یا اینکه چند قطره از اسانس را با آب مخلوط کرده و در یک بطری ریخته و روی وسایلی که احتمال انتقال شپش توسط آن هست نظیر کلاه و شال و لباس و حتی سر کودکان اسپری شود.

اسانس هایی مانند روغن نعناع علاوه بر شپش، برای دور کردن آفات بزرگتری نظیر موش هم کارسازند.

۷. محافظت از لباس ها در مقابل شپش با استفاده از اسپری ضد شپش.

اسپری خوشبوکننده نعناع فلفلی قادر به از بین بردن شپش و تخم آن است. اگر فکر می کنید که ممکن است در معرض آلودگی قرار داشته باشید این اسپری را می توانید روی لباس‌ها، گیره و سنجاق مو، بالش‌ها و دیگر وسایل خانه که کودکان با آن در ارتباط مستقیم هستند استفاده کنید.

۸. اگر موی بلند دارید آن را ببندید و بالای سر جمع کنید.

شواهد نشان می دهد که دختران، کمی بیشتر از پسران به شپش مبتلا می شوند. بسته نگه داشتن و بافتن مو می تواند نقش مهمی در کاهش درصد ابتلا به شپش داشته باشد.

بسته نگه داشتن و بافتن مو می تواند نقش مهمی در کاهش درصد ابتلا به شپش داشته باشد

 

۹. از خشک کن لباس استفاده کنید.

اگر فرزند شما در معرض ابتلاء به شپش است و شما می خواهید کودک خود را از شپش در امان نگه دارید باید مطمئن شوید که تختخواب، بالش و اسباب بازی‌های خزدارشان کاملا عاری از شپش و نیت باشند. برای این کار می‌توانید بعد از شستن، این وسایل را به مدت پانزده دقیقه در خشک کن قرار دهید.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا