رفتن به محتوای اصلی

چگونگی تشخیص تخم شپش از شوره

” اگر درگیر شپش سر هستید ممکن است ابتدا آن را با شوره سر اشتباه گرفته باشید. ولی تفاوت هایی بین این دو وجود دارد. اگر موهایی که آلوده به تخم شپش است شانه بزنید نقاط سفید و زرد رنگی که در آن وجود دارد از ساقه مو یعنی جایی که به آن چسبیده است جدا نخواهد شد؛ در حالی که شوره سر به راحتی از موها جدا می شود. “

چگونه تخم های شپش را از شوره تشخیص دهیم؟

وقتی از طرف مدرسه یادداشتی درباره شپش های سر دریافت و یا به هر دلیلی می خواهید سر فرزندتان را جهت بررسی این آفات چک کنید، بایستی ابتدا از شکل ظاهری نیت ها یا همان تخم های شپش آگاهی کافی داشته باشید. از طرفی تخم شپش و شوره سر شباهت هایی با یکدیگر داشته و به همین دلیل لازم است که درباره تفاوت های این دو نیز اطلاعات کافی کسب نمایید.

فرض کنید در سر فرزندتان نقاط سفیدی به اندازه دانه کنجد مشاهده نموده اید؛ چگونه می توانید تشخیص دهید که این دانه ها تخم شپش هستند یا فقط شوره یا ذرات کثیف بر موی او؟

تفاوت عمده و اصلی بین تخم های شپش سر و شوره این است که تخم های شپش به ساقه های مو می چسبند، آنان محکم به مو وصل هستند و به راحتی جدا نمی شوند.

 

تخم های شپش محکم به ساقه های مو می چسبند و به راحتی جدا نمی شوند

در مقابل، شوره سر به مو وصل نبوده و به راحتی از طریق دست، شانه، برس یا حتی به خودی خود از آن جدا می شود. شوره یک فرم معمول و متداول اگزمای پوستی است. تصور می گردد که این عامل به دلیل تولید بیش از حد چربی توسط پوست ایجاد و هنگامی که پوست سر را تحت تأثیر قرار می دهد شوره نامیده می شود. شوره همانند تکه های موضعی ضخیم، فلسی، سفید تا زرد رنگ پوست سر بوده و می تواند با قرمزی و تحریک پوست همراه باشد.

نیت های شپش سر مانند نقاط سفید تا زرد رنگ بر روی مو و به سایز یک دانه کنجد هستند. تخم های شپش به طول ۰.۸ و پهنای ۰.۳ میلیمتر می باشند. هنگامی که شپش های ماده، روی سر، تخم گذاری می کنند، این تخم ها به رنگ خاکستری یا کاراملی بوده و پس از هچ نوزادان شپش و خالی شدن، به رنگ سفید تا زردفام در می آیند. بنابراین رنگ تخم ها همواره ثابت نبوده و به همین دلیل است که جهت تشخیص نیت ها نباید فقط رنگ را معیار و ملاک قرار دهید.

مشاهده نیت ها می تواند کار بسیار مشکلی باشد. پس از هچ نوزادان از داخل تخم شپش، پوسته تخم ها می توانند تا چندین ماه در موی سرتان باقی بمانند زیرا همانطور که قبلاً نیز اشاره نمودیم محکم به آن می چسبند؛ در صورت خالی بودن تخم شپش، رنگ تخم، مایل به سفید خواهد بود. وقتی فقط به رنگ توجه کنید نیت ها می توانند به راحتی با شوره سر اشتباه گرفته شوند؛ به همین دلیل بایستی سعی کنید که آنان را از موهایتان جدا سازید. اگر این ذرات به موهایتان چسبیده و جدا نمی شوند بدان معنا است که با تخم های شپش سر و کار دارید.

شوره سر معمولاً در تمامی پوست سر پراکنده است در حالی که تخم های شپش معمولاً بیشتر در پشت گوش ها و در ناحیه گردن می باشند یعنی جایی که شپش های ماده برای تخم گذاری ترجیح می دهند. اما در صورت تهاجم شدید شپش های سر، نیت ها را می توانید در کل سر کودکتان مشاهده کنید.

 

تخم شپش بیشتر در پشت گوش ها و ناحیه گردن می باشند

# شپش های ماده، پشت گوش ها و ناحیه گردن را برای تخم گذاری ترجیح می دهند #

نکته مهم دیگر این است که تخم های زنده شپش در فاصله یک سانتیمتری از پوست سر و حتی کمتر (معمولاً فاصله نیم سانتیمتری) گذاشته می شوند. اگر نیت ها را در فاصله ای بیشتر از پوست سر بیابید یا مرده اند و یا به هر دلیلی زیست پذیر نیستند و به همین دلیل لزومی ندارد که نگران هچ شدن آن ها باشید.

به یاد داشته باشید که تنها معیار محکم و اساسی جهت تشخیص نیت ها و شپش های سر این است که موهایتان را با دست برس بزنید. تخم های شپشی که به مو چسبیده و شوره ها از آن جدا شده و خواهند افتاد. تنها و بهترین راه درمان شپش های سر نیز استفاده از شامپوی ضد شپش قوی دفنوترین می باشد که می توانید به راحتی آن را سفارش دهید.

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا