رفتن به محتوای اصلی

مشخصات ظاهری و سیکل زندگی شپش

” شپش ها می توانند موهای سر و بدن را درگیر کنند. شپش های سر بالغ، آفاتی خونخوار هستند که تخم های خود را در نزدیکی پوست سر، به ساقه مو می چسبانند. این تخم ها پس از یک هفته، هچ می شوند و پس از مدتی به نمف یا شپش نابالغ تبدیل می شوند. نمف ها نیز پس از یک هفته به بلوغ می رسند. “

سه نوع مختلف از شپش ها می توانند انسان را آلوده سازند:

۱. شپش سر:

شپش سر در موی سر و بیشتر در ناحیه پشت گردن و پشت گوش ها یافت می شود.

۲. شپش دستگاه تناسلی یا عانه:

این شپش ها که Crab یا خرچنگ نیز نامیده می شوند اغلب در ناحیه تناسلی یافت می شوند؛ اما ممکن است در موی صورت، بر روی مژه ها، ابروها، در زیر بغل، موهای سینه و به ندرت در پوست سر نیز یافت شوند.

۳. شپش بدن:

در درزهای لباس ها زندگی و تخم گذاری می کنند. شپش بدن فقط به هنگام تغذیه، بر روی بدن انسان می آیند.

شپش سر چیست؟

شپش های سر حشراتی کوچک، بدون بال و خونخوار هستند. این انگل ها همان طور که از نامشان پیداست در موی سر انسان زندگی کرده و روزی چند بار از خون پوست سر تغذیه می کنند؛ نوع مو در آلوده شدن به شپش سر تأثیری ندارد و این آفت می تواند تمام انواع مو را مورد تهاجم قرار دهد. شپش های سر، قادر به جهش یا پرواز نیستند. همچنین شپش نیز مانند موریانه، سبب انتقال بیماری به انسان نمی شود.

 

شپش های سر قادر به جهش یا پرواز نبوده و ناقل بیماری نمی باشند

# شپش سر، در موی سر انسان زندگی کرده و روزی چند بار از خون پوست سر تغذیه می کنند #

یک شپش سر ماده، روزانه می تواند تا ۸ تخم بگذارد و این تخم ها را در فاصله کمتر از یک سانتیمتر از پوست سر، محکم به ساقه مو می چسباند. تخم های شپش سر، ظرف حدود ۱ هفته هچ نموده و پوسته های این تخم ها که به رنگ زرد مات هستند، پس از هچ، بر روی ساقه مو بر جای می ماند. شپش های سر می توانند تا ۳۰ روز بر روی موی سر زندگی کنند.

مشخصات ظاهری و سیکل زندگی شپش موی سر

شپش ها دارای سه فرم تخم یا نیت، نمف یا شپش های نابالغ و شپش های بالغ می باشند. تشخیص صحیح و دفع این انگل ها در صورت آگاهی از ظاهر و مشخصات فیزیکی آنان راحت تر و سریع تر خواهد بود.

 

شپش ها دارای سه فرم تخم، نمف و شپش بالغ هستند

در این بخش به مشخصات ظاهری و فیزیکی شپش ها در هر یک از این فرم ها یا مراحل می پردازیم.

تخم های شپش سر:

نیت های شپش سر که به آن ها رشک نیز گفته می شود، بیضی شکل و به اندازه یک گره بر روی نخ هستند. شما می توانید با حرکت دادن ناخن هایتان از پوست سر به سمت ساقه مو آنان را احساس کنید. نیت ها می توانند به رنگ خاکستری روشن، قهوه ای روشن، زرد و یا سفید باشند.  تخم های شپش می توانند درست مانند یک دانه ماسه به نظر برسند و به راحتی از مو جدا نمی شوند. پوسته های زرد رنگ آن ها نیز پس از هچ تخم ها بر روی ساقه مو بر جای می مانند.

 

تخم های شپش سر بیضی شکل هستند و به ساقه مو چسبیده اند

 

# شپش های سر، قادر به جهش یا پرواز نبوده و ناقل بیماری نمی باشند #

نمف ها یا همان شپش های سر نابالغ:

شپش های سر نابالغ از لحاظ ظاهر شبیه شپش های بالغ بوده ولی به اندازه سر یک سوزن ته گرد می باشند. نمف ها طی حدود ۱ هفته به بلوغ می رسند.

شپش های بالغ یا بزرگسال:

شپش های بالغ در حدود سایز یک دانه کنجد و دارای شش پای پنجه دار هستند. شپش های بالغ به رنگ قهوه ای روشن تا سفید مایل به خاکستری بوده اما بنابر اذعان مراکز مدیریت و پیشگیری بیماری ، ممکن است شپش های سر بالغ موجود در سر افرادی با موهای تیره، نسبت به افرادی که موهای روشن دارند، تیره تر به نظر برسند.

شپش سر نابالغ و شپش سر بالغ

 

شپش سر علاوه بر شکل ناخوشایندی که در موها دارد، در صورتی که درمان نشود باعث مشکلات زیادی خواهد شد. برای رهایی از خطرات عدم درمان شپش سر، بهترین راه استفاده از شامپوی ضد شپش دفنوترین می باشد.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا