رفتن به محتوای اصلی

خطرات عدم درمان شپش سر

شپش های سر به شدت آزاردهنده بوده و درمانشان نیازمند تلاش و صبر بسیار زیادی است، اما شخص مبتلا در نهایت با استفاده از روش های درمانی مناسب بهبود خواهد یافت.

درست مانند مورچه، شپش نیز به ندرت، آسیب ها و عوارض جدی از خود بر جای می گذارد. با این حال آگاهی از عواقب و عوارض عدم درمان شپش سر به مدت طولانی، به طور قطع می تواند از ایجاد این نوع از آسیب ها به ویژه در کودکان پیشگیری کند.

# شپش های سر موجب خارش، حساسیت و سوزش شدید در پوست سر می گردند #

شپش سر برای زنده ماندن و تولید مثل، نیاز به گزیدن پوست سر و تغذیه از رگ های خونی دارد. حرکت شپش روی پوست سر موجب خارش در قسمت های مختلف پوست سر شده و گزش آن می تواند موجب سوزش شود. اگر تعداد شپش ها روی سر زیاد شده و درمان نیز انجام نگیرد و یا به کندی انجام شود، در افراد حساس منجر به ایجاد زخم و واکنش های آلرژیک ناشی از شپش می شود.

اگر پوست سر کودکان مبتلا به شپش به مدت طولانی دچار خارش شود، این کار می تواند در نهایت موجب پوسته پوسته شدن و حتی ایجاد زخم در پوست سر گردد و ممکن است پوست سر، که در آن زخم ایجاد شده، عفونت کرده و منجر به ایجاد شرایط بدتری گردد. عفونت های خاصی که لایه های سطحی و عمیق پوست را تحت تأثیر قرار می دهند احتمالاً جهت درمان نیازمند آنتی بیوتیک خواهند بود.

شپش های سر، با برخی عفونت های پوستی شامل تیفوس، زرد زخم و عفونت های باکتریایی در ارتباط هستند. با اینکه بیماری تیفوس در نتیجه شپش سر به ندرت اتفاق می افتد اما این بیماری یک بیماری دردناک و خطرناک می باشد. بیماری تیفوس ناشی از گزش شپش سر می باشد و نه ناشی از خاراندن پوست سر. شپش ها می توانند حامل عفونت بوده و آن را در سراسر بدن انسان سرایت و انتشار دهند.

” هر بیماری در صورت عدم توجه به فرآیند درمان، می تواند مسبب مشکلات بیشتری باشد. درمان شپش سر، به ویژه اگر بین کودکان شیوع پیدا کند صبر بیشتری می طلبد. همچنین اگر مدت های طولانی، ابتلا به شپش سر تشخیص داده نشود می تواند ریسک ابتلا به عوارض ناشی از عدم درمان شپش سر را در فرد مبتلا بیشتر کند. “

خارش مداوم پوست سر می تواند منجر به عفونت پوستی شده و در موارد تهاجم شدید شپش ها، احتمال دارد موهای شخص مبتلا دچار ریزش شوند و در برخی افراد نیز در صورت تداوم آلودگی ممکن است در قسمت هایی که شپش های زیادی وجود دارد، رنگ پوست تغییر کرده و تیره تر گردد.

# در موارد تهاجم شدید شپش ها، احتمال دارد موهای شخص مبتلا دچار ریزش شوند #

حتی ممکن است ساقه های موها نیز عفونی گردند. این شرایط عموماً بدون علامت و نشانه قبلی اتفاق می افتد و از طریق برآمدگی های سفت بر روی موی آلوده به شپش تشخیص داده می شود.

معمولترین شکایت و مشکل ناشی از شپش سر، بازگشت مجدد این آفات است. اگر شپش های سر از مو دفع نشده و لباس ها، اشیاء و رختخواب نیز به طور کامل از وجود این حشرات پاکسازی نشوند دوباره ابتلا به شپش اتفاق خواهد افتاد.

شپش های سر بسیار سریع انتشار می یابند زیرا شپش های سر ماده نیز در عرض ۱۰ روز تعداد زیادی تخم می گذارند. به همین دلیل درمان به موقع و مناسب شپش مثل استفاده از شامپو دفنوترین می تواند ما را از مشکلات بعدی عدم درمان شپش دور سازد.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا