رفتن به محتوای اصلی

چه نوع موهایی مستعد شپش هستند؟

” شپش های سر در انواع موها وجود دارند. اینکه موهای شما بلند است یا کوتاه، صاف است یا فر، برای آن ها هیچ تفاوتی ندارد. البته در موهای فر این احتمال کمتر است، زیرا این افراد از موادی چون ژل و اسپری مو بیشتر استفاده می کنند که این باعث می شود شپش ها نتوانند به موها بچسبند. پس تا وقتی در سرتان مو وجود دارد، احتمال ابتلا به شپش نیز هست. “

چه نوع موهایی مستعد شپش های سر هستند؟ جواب بسیار کوتاه و واضح است! همه انواع موها.

شپش های سر اهمیتی نمی دهند که موی شما به چه رنگ یا ضخامتی است؛ آیا رنگ شده، صاف و یا فر است. شپش های سر فقط می خواهند که یک رشته از مو را بیابند و به آن بچسبند تا بتوانند از آن بالا رفته به پوست سر برسند و غذایشان یعنی خون شما را بخورند! مویی که آغشته به ژل، اسپری، موس مو و مانند آن شده است کمتر از موهای تمیز برای شپش ها جذاب است؛ زیرا این حشرات نمی توانند به راحتی به رشته های مویی که دارای یک پوشش مثل روغن، ژل و … هستند بچسبند.

اگر شپش های سر بتوانند به مویی بچسبند و چنگ بزنند اهمیتی نمی دهند که آن مو دارای چه سایز، شکل یا رنگی است.

 

شپش های سر به رنگ، ضخامت، صاف و فر بودن مو اهمیت نمی دهند

# مویی که آغشته به ژل، اسپری، موس مو و مانند آن شده است، کمتر از موهای تمیز برای شپش ها جذاب است #

یکی از باورها درباره شپش های سر این است که آن ها به سراغ موهای وز و فر نمی روند؛ اما این یک تصور کاملاً غلط است. دلیل اینکه پدیده شپش سر در موهای وز و فردار کمتر دیده می شود این است که افراد دارای چنین مدل مویی بیشتر تمایل به استفاده از ژل ها و روغن های حالت دهنده دارند که همان طور که قبلا نیز اشاره نمودیم این مواد حالت دهنده به صورت یک محافظ و دافع در برابر شپش های سر عمل می کنند. همچنین موهای دارای بافت قیطانی یا آفریقایی نیز کمتر برای این حشرات قابل دسترس هستند.

برخی مردم بر این باورند که اگر موهایتان را مدل سربازی کوتاه نموده یا بتراشید از ابتلا به شپش های سر در امان خواهید بود در حالی که این حشرات می توانند به موهای تراشیده هم بچسبند تا زمانی که هر مویی بر روی سرتان وجود دارد شپش ها می توانند به آن وصل شده و در نزدیکی پوست گرم سر بمانند و ۳ وعده غذای خون در طول روز را از آن دریافت کنند و اگر شپش ها درمان نشوند، خطراتی برای مبتلایان به همراه خواهد داشت.

حقیقت درباره شپش های سر این است که هرچه موها بلندتر باشند یافتن آن ها برای شپش ها سریعتر و استفاده از این موها به عنوان نردبانی برای رسیدن به پوست سر راحت تر است. به عبارت دیگر شپش ها در موهای بلند راحت تر زندگی می کنند. اگر موهای سرتان را با تیغ شماره ۱ بتراشید و هیچ موی قابل مشاهده ای بر روی سر وجود نداشته باشد در این صورت از شر این آفات در امان خواهید بود!

گاهی چنین سوالی پیش می آید که آیا موهای رنگ شده یا کلاه گیس ها نیز دچار شپش سر می شوند یا نه؟ در جواب به این سوال باید گفت که رنگ شدن مو هیچ ربطی به شپش سر ندارد. این حشرات به  همان راحتی که به موهای رنگ نشده می چسبند به موهای رنگ شده نیز می چسبند و روی آن باقی می مانند.

 

رنگ کردن مو، شپش بالغ را خواهد کشت اما تاثیری بر تخم شپش ندارد

اگر موی شخصی را که دچار شپش سر شده است رنگ کنید این کار به احتمال قوی شپش های زنده را خواهد کشت اما رنگ قادر به نفوذ به داخل تخم شپش و کشتن نوزادان داخل آن نخواهد بود.

شپش ها نمی توانند بر روی یک کلاه گیس که پوست سر را می پوشاند زندگی کنند اما می توانند از موهای آن بالا رفته و در صورت وجود سوراخ های ریز بر روی آن به پوست سر نیز راه یابند. همچنین احتمال دستیابی شپش ها به پوست سر در مورد کلاه گیس هایی که فقط بخشی از پوست سر را می پوشانند بالاتر نیز هست.

اگر بر روی سرتان مو دارید یک گزینه میزبان برای شپش های سر هستید. چرا که مأموریت و کار این آفات دسترسی به پوست سر و دریافت خون است پس بهتر است با استفاده از شامپوی ضد شپش تضمینی دفنوترین،یکبار برای همیشه این آفت را از بین ببرید.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا