رفتن به محتوای اصلی

هشت واقعیت در مورد شپش ها

یک. شپش های سر ناقل بیماری نیستند.

مطمئناً خاراندن سر ناشی از شپش می تواند در پوست سر زخم ایجاد کند. اما عموماً شپش ها هم مانند موریانه ها خطری برای سلامت انسان محسوب نمی شوند و ناقل بیماری ها نیستند.

آنچه که این انگل ها منتشر می کنند، ترس و شاید خجالت برای کودکانی است که به آن مبتلا می شوند. چرا که در مدرسه، سایر کودکان از نشستن در کنار دست یا نزدیکی آن ها اجتناب نموده و بعلاوه والدین سایر کودکان نیز، والدین کودک مبتلا را سرزنش نموده و به کودکان اجازه بازی با یکدیگر را نمی دهند. به همین دلیل پیشگیری و یا کنترل شپش در مدارس از موارد مهمی است که باید به آن توجه بیشتری نمود.

دو. شپش های سر به آن سادگی که اغلب مردم فکر می کنند منتشر نمی گردند.

یک شپش برای انتقال از سر یک کودک به کودکی دیگر تقریباً همیشه نیازمند تماس طولانی مدت است. شپش ها مانند کک ها نمی ‎پرند و مانند پشه ها پرواز نمی کنند. آن ها می خزند و به ندرت می توانند از موی شخص مبتلا جدا شده و به نقطه ای دیگر بروند.

جهت حفظ کودکان از ابتلا به شپش سر، به ویژه دخترها که احتمال ابتلا به شپش در آن ها بیشتر وجود دارد، موهایشان را بافته و یا به حالت گوجه ای در پشت سرشان جمع کرده و بعد به مدرسه یا مهد کودک و … بفرستید. همچنین تا حد امکان به آن ها بیاموزید که به هیچ وجه از شانه، برس، شال، کلاه، گیره و کش سر دیگران و یا هر نوع وسیله شخصی که به خصوص در تماس با مو و سرشان قرار می گیرد به صورت مشترک استفاده نکنند.

سه. بدون یک میزبان انسان، شپش های سر می میرند.

شپش های سر انسان فقط در سر و موهای انسان قادر به رشد و زنده ماندن هستند، در واقع شپش ها نمی توانند روی حیوانات خانگی، لوازم خانه و لباس ها به مدت طولانی زنده بمانند و از آن ها به عنوان یک میزبان دائمی بهره ببرند. زیرا شپش ها حداقل هر ۲۴ ساعت یکبار به یک وعده خون نیاز دارند وگرنه به سرعت دهیدراته شده و می میرند.

به عنوان مثال در صورتی که یک شپش بر روی رختخواب و بالش فرد بیفتد، به سختی می تواند به سر شخص دیگری منتقل شود. هر چند عملاً احتمال دارد هنگامی که کودکان وسایل شخصی چون کلاه، کش سر، هدبند و … را با یکدیگر تعویض می کنند این اتفاق بیفتد. این نکته را به خاطر داشته باشید و به کودکانتان بیاموزید که هرگز آیتم هایی مانند شال، هدبند، کلاه و … را با یکدیگر عوض نکنند.

” در مورد شپش ها، در بین مردم شایعاتی وجود دارد که در صورت ابتلاء به شپش، خصوصاً در میان کودکان، منجر به ایجاد ترس و اضطراب بیشتری می گردد. در حالی که در واقعیت، موارد دیگری پنهان بوده که با دانستن این حقایق به راحتی می توان برای ریشه کن کردن شپش اقدام کرد. “

چهار. تخم های شپش مسری نیستند.

شپش های ماده، تخم هایشان را به سختی و بسیار محکم به رشته های مو در فاصله بسیار کمی از پوست سر می چسبانند که این موضوع افتادن و جدا شدن خود به خودی تخم ها را از مو تقریباً غیر ممکن می سازد و برای جدا کردن تخم های شپش از مو باید از شامپوی مخصوص شپش دفنوترین استفاده کنید.

پنج. شپش های سر موهای بزرگسالان را به اندازه کودکان دوست ندارند.

آیا شپش ها ترجیح خاصی برای چسبیدن به مو دارند؟ آیا جنس مو، رنگ مو، کوتاه و یا بلند مو بودن مو تاثیری در مبتلا شدن به شپش دارد؟ آیا برخی موها دارای شرایط بهتری برای شپش ها هستند؟ به طور کلی چه نوع موهایی مستعد شپش هستند؟

پنجه های شپش به ساقه موهای نازک و صاف بسیار راحت تر گیر می کند و از آنجایی که با افزایش سن، ضخامت موی انسان بیشتر می گردد تمایل شپش ها به این موها کمتر می شود. بعلاوه بزرگسالان معمولاً فاصله شخصی با دیگران را رعایت نموده و بنا به این دو دلیل عمده، معمولاً به شپش سر مبتلا نمی گردند. با این حال، شپش ها برای تغذیه و تخم گذاری به دنبال میزبان انسان هستند و وجود همین دلایل برای آن ها کفایت می کند.

شش. دیدن تخم های شپش نسبتاً آسان است.

قبلاً درباره مشخصات نیت ها بحث نمودیم. نیت ها یا همان تخم های شپش، به راحتی از مو جدا نمی شوند. اگر نقطه ای را بر روی ساقه موهایتان دیدید که به راحتی سر نمی خورد و جدا نمی شود یعنی اینکه یک تخم شپش یافته اید.

نقاط سفید رنگ و مات که خیلی محکم به موها می چسبند از مشخصات بارز تخم های شپش هستند. اما اگر در فاصله بیش از یک سانتیمتر از پوست سر وجود دارند، معمولاً پوسته های خالی تخم ها هستند که از هچ تخم ها بر جای مانده اند. این پوسته ها ممکن است حتی پس از درمان یک کودک بر روی موهای او باقی مانده باشند اما تهدیدی به همراه ندارند. این پوسته ها را می توانید در حین شانه زدن از موی فرزندتان دفع کنید.

نکته: در آب و هوای گرم تخم های هچ نشده شپش می توانند در فاصله ای دورتر از پوست سر یافت شوند.

هفت. کودکان بسیاری دچار خارش سر ناشی از شپش نمی شوند.

خارش سر یک واکنش آلرژیک به بزاق شپش است که فقط حدود نیمی از افراد مبتلا دچار این خارش می گردند و این بدان معناست که ممکن است کودک شما هیچ خارشی را احساس نکرده و به هیچ وجه اذیت نشود.

اما لازم است نسبت به سایر علائم شپش هوشیار باشید. برآمدگی های قرمز بر روی گردن، پوست سر، گوش ها و دانه های کوچک سر سرسخت و غیرقابل حرکت و لغزش که واقعاً می توانند تخم شپش یا رشک باشند اما شما فکر می کنید که ممکن است آن ها فقط شوره سر باشند! برای تشخیص راحت تر تخم شپش از شوره، مقاله چگونگی تشخیص تخم شپش از شوره را مطالعه بفرمایید.

هشت. شپش های سر مشکلی بسیار کوچکتر از ساس ها هستند.

ساس ها پس از آنکه به مدت کافی از بدن میزبان خود تغذیه نمودند به اطراف می خزند. این در حالی است که شپش های سر فقط در سر میزبان خود باقی مانده و سایر لوازم را آلوده نمی سازند.

اگر در خانه، کسی مبتلا به شپش سر باشد لازم نیست که کل خانه را به هم بریزید یا ضدعفونی و گندزدایی نمایید. فقط کافی است رختخواب ها، لباس ها و اشیائی را که در طی ۴۸ ساعت گذشته در تماس با سر وی قرار گرفته اند را در دمای بالا شسته و خشک کنید و شانه ها، برس ها، گیره ها و سایر وسایل و زیورآلات مربوط به سر را داخل آب داغ با حداقل دمای ۵۵ درجه سانتیگراد به مدت ۱۰ دقیقه غوطه ور سازید.

آیتم های غیرقابل شستشو مثل بالشت های پر مرغ، اردک، غاز و …، اسباب بازی های و عروسک های غیر قابل شستشو و گران قیمت را داخل کیسه های زباله قرار داده، درب کیسه را محکم گره زده و به مدت ۲ هفته رها کنید تا شپش ها در غیاب وعده غذایی خون از پای در آیند؛ یا اینکه آیتم های مذکور را داخل ماشین خشکشویی با بالاترین درجه دمای ممکن بیندازید و به مدت ۳۰ دقیقه خشک کنید.

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا