رفتن به محتوای اصلی

درمان های خانگی شپش سر

استفاده از روغن نارگیل و سس مایونز روشی جالب و آسان برای درمان شپش سر هستند. این روش علاوه بر از بین بردن شپش های بالغ در سر، دارای خواص درمانی برای مو بوده و آن ها را نرم و لطیف می نماید. در این مقاله استفاده از این دو ترکیب را به عنوان از بین برنده شپش های سر، با جزئیات آن بررسی خواهیم نمود.

۱. درمان شپش سر با استفاده از روغن نارگیل

روغن نارگیل به دلیل مقادیر بالای چربی و خاصیت نرم و لیز کنندگی، یک روش درمانی عالی برای شپش است؛ چرا که چنگ زدن و چسبیدن به مو را برای این آفات مشکل می سازد. روغن نارگیل یک مرطوب کننده طبیعی پوست سر نیز هست؛ دارای خاصیت آنتی باکتریال بوده و می تواند از برخی از خارش ها و عفونت ها که بعضاً ناشی از شپش هستند نیز پیشگیری کند.

روغن نارگیل هنگامی که روی مو و پوست سر استفاده می شود، به دلیل غلظت بالایی که دارد از تولید مثل شپش ها جلوگیری نموده، آن ها را در خود خفه کرده و موجب مرگ آن ها می شود. پس از مالیدن روغن نارگیل می توانید با یک شانه مخصوص شپش، شپش های مرده را از موهایتان جدا کنید.

همچنین خاصیت چسبندگی روغن نارگیل، از حرکت یا فرار شپش ها از پوست سرتان جلوگیری می کند. به این معنا که شپش در صورت چرب شدن پوست سر، نمی تواند به سایر وسایل و لباس ها انتقال یابند و به این واسطه از انتشار شپش به سایر افراد نیز پیشگیری می شود.

بنا به دلایل مذکور به محض اینکه فردی در خانواده مبتلا به شپش گردید بهتر است که همه اعضای خانواده از روغن نارگیل، به عنوان یک روش درمانی ابتدایی و سریع و حتی به عنوان روشی پیشگیرانه استفاده کنند.

روغن نارگیل دارای مقادیر بالایی اسیدهای چرب با زنجیره متوسط شامل اسید کاپریک، اسید لاریک و اسید کاپریلیک می باشد که همه این اسیدهای چرب فولیکول های مو را لیز و صاف نموده، چسبیدن شپش ها به آن را مشکل ساخته و در واقع شپش ها به سختی قادر خواهند بود که خود را بر روی تارهای مو نگه دارند.

# ترکیب روغن نارگیل با مواد آنتی باکتریال خواص ضد شپش آن را چند برابر خواهد نمود #

شاید مهمترین مزیت استفاده از روغن نارگیل، ماندگار بودن خواص و تأثیرات آن به مدت طولانی باشد؛ چرا که مدت طولانی موهایتان را نرم تر، صاف تر و لغزنده تر نگه داشته و به طرز موثری به عنوان یک روش پیشگیرانه در برابر تهاجم های بعدی شپش ها عمل می کند.

روغن نارگیل یک درمان کاملاً طبیعی و بسیار موثر می باشد که می تواند روند درمان و بهبود را در افراد مبتلا به شپش سر، تسریع نماید.

روغن نارگیل التهاب و خارش سر ناشی از شپش را رفع کرده و در نتیجه در کاهش عوارض شدیدی مثل ریزش مو ناشی از شپش، به شما کمک خواهد کرد و از این لحاظ نیز می تواند برگ برنده ای برای شما باشد. زیرا شپش سر در برخی افراد می تواند منجر به خارش شده و خارش زیاد سر نیز موجب ریزش مو می گردد.

اگر روغن نارگیل را با سایر مواد ضد انگل یا آنتی باکتریال مانند سیر، سرکه سیب، چای سبز، لیمو، روغن درخت چای یا روغن آویشن ترکیب نمایید، خواص ضد شپش روغن نارگیل، بسیار موثرتر خواهد بود.

جهت از بین بردن شپش سر با روغن نارگیل خالص، لازم است آن را گرم نموده به پوست سر اعمال نمایید و کاملاً از قسمت ریشه ها به سمت پایین موها بمالید. پس از اینکه موها آغشته به روغن نارگیل شدند با استفاده از یک شانه مخصوص شپش، شپش ها یا تخم های مرده را از موها جمع کنید. قبل از تکرار پروسه، موها را به طور کامل با شامپو شسته و خشک کنید.

این بار پس از آغشته نمودن موها به روغن نارگیل، موهایتان را داخل یک کلاه شنا یا حوله پیچیده و در طول شب (حداقل ۸ ساعت) به همان صورت رها کنید. صبح از یک شانه شپش برای جداسازی هر نوع شپش یا تخم باقیمانده استفاده کنید. این پروسه را می‎توانید تا زمان بهبودی و دفع کامل شپش ها تکرار کنید.

“درمان های خانگی همیشه طرفداران زیادی دارد. روش هایی که کارایی لازم را داشته و همچنین کمترین اثرات سوء را داشته باشند. البته باید این موضوع را باید در نظر گرفت که استفاده از روش های خانگی برای مداوا همیشه صبر بیشتری می طلبد. درمان های خانگی برای آفت شپش سر، که بیشتر در مورد کودکان اتفاق می افتد را باید با احتیاط انتخاب کرد زیرا به طور مستقیم روی سر و در تماس با پوست مورد استفاده قرار می گیرد. “

۲. درمان شپش سر با استفاده از سس مایونز

اگر به دنبال یک درمان مناسب برای شپش سر هستید، احتمالا استفاده از سس مایونز به گوشتان خورده است و حتما از شنیدنش متعجب شده و یا خندیده اید!!!

برخی از مطالعات نشان می دهد که استفاده از سس مایونز برای درمان شپش کارایی ندارد؛ اما بسیاری از والدینی که کودکانشان مبتلا به شپش شده اند، نتایج موفقیت آمیزی از به کار بردن آن گرفته اند.

اگر تردید دارید می توانید یاد بگیرید که چگونه با استفاده از سس مایونز از شر شپش سر خلاص شوید.

سس مایونز دقیقا چیست؟

ترکیبات اساسی سس مایونز شامل: روغن، سرکه یا عصاره لیمو و زرده تخم مرغ است. این نشان می دهد که هر دو نوع سس های مایونز خانگی و تجاری، حدود هفتاد تا هشتاد و پنج درصد چربی دارد.

سس مایونز کم چرب هم شامل نشاسته، ژل سلولز و دیگر ترکیباتی است که باعث می شوند که این ترکیب، شباهت بیشتری به سس مایونز داشته باشد.

آیا سس مایونز می تواند شپش سر را درمان کند؟

هنگامی که برای درمان شپش سر اقدام می کنید استفاده از روغن می تواند راه درمانی خوبی برای از بین بردن شپش های بالغ باشد و به کارگیری سرکه و یا عصاره لیمو هم برای کشتن تخم های شپش می تواند چاره ساز باشد.

البته مقدار سرکه موجود در سس مایونز بسیار کم است. سرکه دارای استیک اسید بوده و این قابلیت را دارد که پوشش محافظ تخم های شپش را از بین ببرد به همین دلیل از سرکه برای نابودی تخم های شپش استفاده می شود.

روغن دارای خواص ویسکوزیته است؛ به این معنا که می تواند به عنوان ژل و یا چسب برای شپش های بالغ و تخم ها عمل کند و مانع از رسیدن اکسیژن به آن ها شود.

در این صورت بیشتر شپش های بالغ از بین می روند؛ چون سس مایونز حاوی مقدار زیادی روغن است و همین دلیل خوبی است تا برای دفع و نابودی شپش مورد استفاده قرار بگیرد. البته بهتر است برای درمان شپش از روغن زیتون و روغن های گیاهی استفاده کرد.

هیچ دلیل علمی وجود ندارد و هیچ تحقیقی این روش را تایید نکرده است که سس مایونز اثربخشی کافی و مناسبی برای درمان شپش دارد. اما بسیاری از والدین از این روش استفاده کرده و از اثربخشی این درمان خانگی برای نابودی شپش های بالغ راضی هستند.

اگر بخواهید این درمان خانگی را امتحان کنید موارد زیر را به یاد داشته باشید:

۱. از سس مایونز کم چرب استفاده نکنید؛ چرا که روغن کافی برای از بین بردن شپش های بالغ را ندارد. سس مایونز کم چرب و یا بدون چربی، کمتر از ده درصد روغن دارد؛ پس بهتر است از سس مایونز خانگی استفاده کنید.

۲. سرکه موجود در سس مایونز هیچ نقشی در از بین بردن تخم های شپش ندارد زیرا مقدار سرکه در سس مایونز بسیار اندک است. بنابراین اگر سس مایونز را به عنوان یک درمان خانگی برای شپش سر انتخاب کرده اید به یاد داشته باشید که این روش فقط قادر به از بین بردن شپش های بالغ و نمف ها خواهد شد و تخم های شپش همچنان در سر باقی خواهند ماند.

روش استفاده از سس مایونز:

سس مایونز را به طور کامل روی موها بمالید، به طوری که پوشش بسیار خوبی داشته باشد. به دلیل تراکم بیشتر شپش ها در پشت گوش و قسمت انتهایی سر و نزدیک به خط گردن، بهتر است در این نواحی از مقدار بیشتری سس استفاده کنید.

در بزرگسالان می توانید سر را با یک پوشش پلاستیکی کاملا بپوشانید اما در مورد کودکان این کار توصیه نمی شود.

بنا به توصیه متخصصین اطفال، سس مایونز باید به مدت هشت ساعت روی موها باقی بماند؛ در غیر این صورت به اندازه کافی کارآمد نخواهد بود.

البته این مدت زمان بستگی به میزان آلودگی و نحوه پوشش موها توسط سس مایونز دارد.

اگر برای بچه ها از این روش استفاده می کنید نباید در طول شب سس مایونز روی موها و سر کودکتان قرار بگیرد؛ این کار می تواند خطرناک باشد زیرا اگر این مدت طولانی شود سس مایونز دچار فساد خواهد شد.

پس از نابودی شپش های بالغ و نمف ها توسط سس مایونز، شما باید برای از بین بردن تخم هایی که توسط سس مایونز کشته نشده اند، از شامپوی مخصوص دفنوترین برای از بین بردن شپش استفاده کنید.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا