رفتن به محتوای اصلی

چگونگی کنترل شپش در مدارس

” هرچند آلودگی به شپش در کل طول سال اتفاق می افتد اما طی سال تحصیلی تعداد موارد آلوده به شپش بیشتر گزارش می شود. علت این امر نیز بررسی موهای دانش آموزان توسط معلمان و مسئولان بهداشت مدارس است. دانش آموزانی که آلوده به شپش تشخیص داده می شوند به خانه فرستاده می شوند و به خانواده آن ها نیز اطلاع داده می شود. وظیفه معلمان و مسئولان بهداشتی مدارس، مدیریت مشکلات شپش سر در مدرسه و آگاهی دادن به دانش آموزان برای پیشگیری و کنترل شپش سر می باشد. “

در سراسر جهان، شپش سر یک مزاحم و دردسر بزرگ برای میلیون ها کودکی است که به مدرسه می روند. کودکان در تمام طول مدت حضور در مدرسه ارتباط تنگاتنگی با یکدیگر در حین بازی کردن، غذا خوردن و درس خواندن دارند.

پس چه کارهایی می توان برای کنترل و جلوگیری از آلودگی به شپش انجام داد و چرا پیشگیری از بروز شپش در مدارس مهم است؟

دقت کنید که مدارس نقش مهمی برای کنترل و پیشگیری از شیوع شپش بازی می کنند.

اغلب مدارس نامه ای به والدین ارسال می کنند مبنی بر اینکه بعضی از دانش آموزان به شپش مبتلا شده‌اند و سایرین نیز در معرض خطر آلودگی به شپش قرار دارند. اکثر والدین وحشت می کنند و هیچ ایده و یا نظری برای خلاص شدن از شپش ندارند، خصوصاً زمانی که متوجه شوند شپش به خانه آنها هم راه یافته است.

از طرف دیگر بعضی از والدین، معلمان و حتی کارشناسان بهداشت در مدارس، به این دلیل که شپش سر را حشره بی خطری در نظر می گیرند و آن را عامل انتقال بیماری نمی دانند، حداکثر تلاش خود را برای ریشه کن سازی شپش در مدارس انجام نخواهند داد و همین امر موجب انتشار طولانی مدت و گسترده تر شپش بین دانش آموزان در مدرسه خواهد شد.

اگر شما نتوانید مشکل را به زودی حل کنید، خطرات ناشی از عدم درمان شپش، گریبانگیر شما خواهد شد. خارش مداوم سر موجب ایجاد زخم و خراش در محل خارش شده و تکرار آن می تواند موجب ایجاد عفونت و زخم های بزرگتر شود و راه را برای تجمع میکروب و فضولات شپش باز کند که همین امر منجر به ایجاد عفونت‌های باکتریایی شود.

 

خارش شدید ناشی از شپش در سر می تواند منجر به زخم و عفونت شود

# زخم های ناشی از خارش، می تواند موجب ایجاد عفونت های باکتریایی و تب در افراد مبتلا به شپش سر شود #

با گذشت زمان، افرادی که به شدت با شپش آلوده شده اند ممکن است تب و احساس خستگی شدید را تجربه کنند، زیرا شپش می تواند بر سیستم ایمنی بدن هم تأثیر بگذارد.

اگر مدارس بتوانند قبل از اینکه همه دانش آموزان آلوده شوند سیاست های پاکسازی شپش در مدرسه را اجرا کنند نیازی به اینکه دانش آموزان در مدرسه حضور پیدا نکنند نیست؛ زیرا بعضی از این اصول اولیه به شدت در پیشگیری از شیوع شپش سر موثرند؛ به همین دلیل درمان و پیشگیری از شپش سر بسیار مهم است.

چند نکته برای معلمان برای پیشگیری از شیوع شپش سر

این راهنمایی ها به معلمان در چگونگی پیشگیری از شپش سر در کلاس و حتی در کل مدرسه کمک خواهد کرد.

۱. پس از تعطیلات، یک سری اطلاعات در مورد شناسایی شپش و نحوه انتقال آن برای آگاه سازی والدین ارسال کنید.

 

ارسال بروشور حاوی اطلاعات شپش از طرف مدرسه برای والدین

۲. به والدین دانش آموزان تاکید کنید که به صورت هفتگی، سر کودکان خود را برای اطمینان از عدم وجود شپش بررسی کنند مانند بررسی سایر فاکتورهای بهداشت شخصی.

۳. به دانش آموزان خصوصاً دانش آموزان مقاطع پایین تر، در مورد شپش آموزش دهید و به آن ها یادآوری کنید که از به اشتراک گذاشتن وسایلی مانند کلاه، برس، مقنعه، روسری و شال پرهیز کنند زیرا امکان انتقال شپش از طریق لباس نیز وجود دارد.

۴. دانش آموزانی که سر خود را بیش از حد می خارانند به دقت بررسی کنید. تجربه بسیاری از معلمان و کارکنان مدرسه ثابت کرده است که گاهی اوقات گروه کوچکی از دانش آموزان و والدین آن ها عامل ابتدایی و همیشگی انتشار، شیوع و بازگشت دوباره شپش در کلاس هستند. زیرا این والدین، شپش سر را در کودکان خود جدی نمی گیرند.

در چنین مواردی معلم می تواند نقش بسیار مهمی را در برطرف کردن این مشکل ایفا کند و برای درمان سریعتر دانش آموز خود، به والدینش تذکر دهد.

۵. برای وسایل هر دانش آموز در کلاس، قفسه جداگانه ای قرار دهید تا دانش آموزان، امکان نگهداری وسایلی از قبیل لباس گرم، کلاه و شال را به صورت مجزا داشته باشند و بسیار مهم است که معلم اهمیت این کار را به دانش آموزان، یادآوری و تأکید کند.

 

برای کنترل شپش هر دانش آموز قفسه ای جداگانه داشته باشد

# معلم می تواند نقش بسیار مهمی را در برطرف کردن مشکل شپش ایفا کند و برای درمان سریعتر دانش آموز خود، به والدینش تذکر دهد #

استفاده از این قفسه ها می تواند بسته به امکانات موجود در مدرسه و شرایط آب و هوایی و خلاقیت معلم و دانش آموزان متغیر هم باشد.

این اقدامات ساده اگر به طور مؤثر انجام شوند می تواند روش بسیار خوبی برای جلوگیری از ابتلای دانش آموزان به شپش سر باشد و بدین ترتیب از درمان های مکرر و گاهی خسته کننده و خطرناک بر حذر باشیم.

همچنین معلمان و کارشناسان بهداشت مدارس می توانند با آگاه کردن والدین از آلودگی فرزندانشان به شپش، آن ها را در استفاده از شامپوی ضد شپش مناسب و مؤثر دفنوترین برای درمان، راهنمایی نمایند.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا