رفتن به محتوای اصلی

هر آنچه باید راجع به شانه ضد شپش بدانیم

بر خلاف آنچه بسیاری از افراد معتقدند، شانه های ضد شپش در واقع شپش سر را به طور کامل از بین نمی برد بلکه این ابزار به طور مکانیکی شپش ها را از ساقه مو بر می دارد با این وجود شانه ضد شپش ابزار بسیار موثری برای خلاص شدن از تخم‌های شپش و شپش های تازه هچ شده یا نمف ها می باشد و فرد مبتلا به شپش را از خطرات عدم درمان شپش سر دور می کند. البته استفاده از شانه ضد شپش در صورتی نتایج مثبتی در بر دارد که به درستی و با دقت مورد استفاده قرار بگیرد.

شانه ضد شپش نسبت به شانه های معمولی دندانه های دقیق تری دارد به این معنی که فضای بین دندانه ها خیلی خیلی به هم نزدیک هستند.

بعضی از این شانه ها دندانه های بلند و فلزی دارند و بعضی دیگر دندانه های کوچک و پلاستیکی دارند که بین این دو نوع شانه ضد شپش، شانه هایی که دندانه های فلزی و بلند دارند بیشتر توصیه می شوند. هر چه دندانه ها به هم نزدیک تر باشند بهتر است و در عمل کارایی بالاتری دارد. همانطور که شانه ضد شپش بین بخش هایی از مو حرکت داده می شود دندانه ها به نیت ها، نمف ها و شپش ‎های بالغ گیر می کنند.

در حقیقت، شانه های شپش دارای نتایج خوبی در از بین بردن شپش هستند و در مورد نیت ها نیز که به سختی قابل مشاهده هستند اثرات استفاده از  شانه ضد شپش نیز قابل توجه خواهد بود.

چگونگی استفاده از یک شانه‌ی ضد شپش برای نابودی شپش و تخم

شانه زدن موها با شانه ضد شپش یکی از بهترین راه ها برای درمان شپش است. بر اساس برخی از تحقیقات پزشکان، شانه ضد شپش راه حل مناسبی برای از بین بردن شپش سر است. استفاده از شانه ضد شپش اگر با فواصل زمانی مشخص و با دقت دنبال شود قطعاً نتایج خوبی در پی دارد. شانه ضد شپش فلزی انتخاب کنید و نه نوع پلاستیکی آن را! شانه ضد شپش از جنس استیل، بهترین نوع از شانه های فلزی است که دندانه های آن فواصل بسیار نزدیکی به همدیگر دارند.

از بین بردن نیت با استفاده از شانه ضد شپش الکتریکی

شانه های الکتریکی ضد شپش، روی موهای خشک استفاده می شوند و نیازی به خیس کردن موها نیست. این نوع شانه ها با استفاده از شوک، موجب کشتن شپش بالغ می شوند که این شوک قادر به از بین بردن نیت و یا حتی نمف های شپش که به تازگی از تخم بیرون آمده اند، نیست.

برخی از افراد استفاده از شانه ضد شپش الکتریکی را توصیه می کنند چون فکر می کنند شپش های بالغ را به طور کامل از بین می برد اما علاوه بر اینکه این ادعای درستی نیست و این دستگاه قادر به از بین بردن تخم شپش نیست، بسیار گران هم هست.

” شانه ضد شپش یا شانه های مخصوص شپش ابزار کمکی ساده ای برای دفع شپش محسوب می شوند که البته برای از بین بردن قطعی شپش، به تنهایی نمی توان به شانه ضد شپش بسنده کرد. برای کارایی بیشتر این شانه ها، باید مراحل مشخصی در فرآیند شپش زدایی انجام داد. “

شانه کردن با شانه ضد شپش نیاز به انجام مراحل آماده سازی دارد. فارغ از اینکه چه نوع و جنسی از مو دارید، در ابتدا موها را شسته تا نرم تر شده و استفاده از شانه راحت تر باشد. قسمت کمر و شانه خود را با یک حوله سفید بپوشانید با اینکار جلوی خزیدن شپش به داخل لباس هایتان را خواهید گرفت. همچنین زمانی که شپش و تخم شپش را از مو جدا می کنید بتوانید آن ها را به راحتی ببینید و علاوه بر این موارد نگران پخش شدن آلودگی به سایر مکان های خانه نبوده و در واقع این کار پاکسازی خانه پس از آلودگی به شپش را برای شما آسان تر خواهد نمود.

موها را ابتدا با یک شانه معمولی شانه کنید تا گره مو را باز کنید. موها را به چند قسمت تقسیم کرده و سعی کنید هنگام استفاده از شانه ضد شپش تا حد ممکن شانه را به پوست سر نزدیک کنید. تخم های شپش در قسمت ابتدایی موها زندگی می کنند، خیلی نزدیک به پوست سر، معمولاً با فاصله یک سانتیمتر.

برای اینکه بتوانید تعداد بیشتری از شپش و تخم شپش را از لابلای موها پیدا کنید بهتر است حتما موها را به دسته های کوچک تقسیم کرده و دسته به دسته آنها را شانه کنید و بعد از اینکه هر دسته را با شانه ضد شپش شانه کردید می توانید آن را بافته و یا آن قسمت را کاملاً از بقیه موهای بررسی نشده، در کنار، توسط یک گیره جدا نگه دارید.

# تخم های شپش در فاصله یک سانتیمتری از پوست سر زندگی می کنند #

در حین شانه زدن وقتی شپش و یا تخم آن را دیدید باید آن را از روی شانه بردارید و سپس به شانه زدن ادامه دهید. برای اینکار می توانید شانه را در آب داغ فرو برده و آن را تمیز کنید و یا اینکه با یک حوله این کار را انجام دهید. شانه زدن موها را تا زمانی که هیچ تخم و یا شپش دیگری در سر نبینید ادامه دهید.

شپش ها تمایل زیادی به تجمع در قسمت گردن و پشت گوش ها دارند. بنابراین برای استفاده از شانه ضد شپش به این قسمت ها توجه بیشتری داشته باشید. شپش ها از خون تغذیه می کنند و در این مکان ها دسترسی آسان تری به آن دارند. همچنین این قسمت های سر، گرمتر هستند و شپش ها در آن نواحی، بیشتر تخم ریزی می کنند؛ پس تخم یا رشک بیشتری هم در آن قسمت ها یافت می ‎شود.

بعد از اتمام شانه زدن، باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید. لباس های خود را بشویید و شانه را در آب گرم و یا آب در حال جوش، تمیز کنید. شانه زدن و بررسی موها باید در یک فضای روشن و یا زیر نور آفتاب انجام شود. پس از اتمام شانه زدن، موها را شامپو زده و با آب گرم بشویید.

شانه کردن سر برای یک بار، شپش سر را درمان نمی کند بلکه باید بارها و بارها برای چند روز پشت سر هم شانه زدن را ادامه داد. ممکن است تعدادی شپش باقی مانده در سر، تخم ریزی کنند و شما نباید اجازه دهید که این تخم ها هچ شوند.

اگر دوباره به شپش مبتلا شدید، نیازی نیست که یک شانه ضد شپش جدید بخرید. از همان شانه قبلی استفاده کنید فقط کافی است مطمئن شوید که هر بار که از آن استفاده می کنید آن را کاملاً تمیز کنید.

درمان شپش با استفاده از شانه ضد شپش یک پروسه زمان بر است، باید به طور کامل انجام شود و هر بار که این کار را تکرار می کنید چند ساعت طول می کشد و این زمان برای بچه ها قطعاً خسته کننده خواهد بود.

درمان شپش سر تنها با استفاده از یک شانه ضد شپش می تواند گزینه خوبی باشد اما نیاز به ساعت ها شانه زدن خیلی دقیق و وسواسی موها دارد که همین موضوع کار را برای خیلی از افراد سخت می‌کند اگر می خواهید این زمان به طور قابل توجهی کاهش پیدا کند باید قبل از استفاده از شانه ضد شپش، از شامپوی ضد شپش دفنوترین برای درمان سریع تر شپش استفاده کنید تا تقریباً تمام شپش های بالغ و اکثر تخم های شپش را از بین ببرید.

 

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا