رفتن به محتوای اصلی

گزش شپش و آلرژی ناشی از آن

” شپش سر، ناقل هیچ گونه بیماری نیست، اما گزش این حشره در افراد مبتلا به شپش، می تواند واکنش های آلرژیک به دنبال داشته باشد. این واکنش ها به صورت قرمزی و برآمدگی در نقاط مختلف پوست سر، که با خارش همراه است، بروز می کند و ممکن است تا هفته ها پس از تهاجم شپش ها ادامه یابد. “

زندگی شپش ها به طور کلی از سه مرحله اصلی تشکیل شده است:

نخستین مرحله:

اولین مرحله از زندگی شپش ها، مانند سایر حشراتی چون مگس، مرحله تخم است. به تخم شپش در اصطلاح ” نیت ” گفته می شود. بسته به شرایط دمایی، بین پنج تا ده روز زمان لازم است؛ تا نیت‌ ها هچ شده و به نوزاد شپش تبدیل شوند. هر چه دما بالاتر باشد، سرعت هچ‎ شدن نیز افزایش می یابد.

دومین مرحله:

مرحله دوم زندگی شپش ها، مرحله نوزادی است؛ که با هچ شدن تخم ها آغاز می شود. به نوزادان شپش ” نمف ” گفته می شود. حدود یک هفته طول می کشد تا نمف ها به طور کامل رشد کنند و به شپش های بالغ، تبدیل شوند.

آخرین مرحله:

در مرحله آخر از زندگی شپش، نمف ها به شپش های بالغ تکامل می یابند. شپش های بالغ توانایی تخم گذاری دارند و در صورتی که به منبع غذایی که خون انسان است، دسترسی داشته باشند؛ می توانند حدوداً ۳۰ روز زندگی کنند.

# هشدار! خارش شدید قسمت های مختلف پوست سر و گردن، می تواند نشان دهنده ابتلا به شپش سر باشد #

 

مراحل مختلف زندگی شپش ها

نکته قابل توجه دیگر در رابطه با شپش های بالغ، خواه ” شپش سر ” یا ” شپش دستگاه تناسلی ” این است که؛ این حشرات، نمی توانند بیش از چهل و هشت تا هفتاد و دو ساعت بدون تغذیه از خون، زنده بمانند. اما تحقیقات نشان داده که “ شپش های بدن ” می توانند تا یک هفته بدون میزبان انسان، دوام بیاورند و زنده بمانند.
شپش های سر می توانند در هر جایی نزدیک به سر، از ابروها گرفته تا پشت گوش و گردن زندگی کنند. بنابراین، اگر به فردی که مبتلا به شپش است بیش از حد نزدیک شوید؛ طوری که در تماس مستقیم با خود فرد آلوده به شپش یا وسایل شخصی او مثل شانه و یا بالشی که اخیراً از آن ها استفاده کرده است، قرار بگیرید؛ شپش ها به سرعت به شما انتقال خواهند یافت.

دلیل خارش سر فرد مبتلا به شپش:

خارش سر مبتلایان به شپش به دو دلیل عمده ایجاد می شود. اولین و مهم ترین دلیل، التهاب ناشی از گزیدگی و بزاق شپش است. دلیل دوم، خارشی است که در نتیجه حرکت و خزیدن شپش ها به روی پوست سر ایجاد می شود.

۱. خارش ناشی از گزش شپش ها:

شپش ها به هنگام تغذیه، برای جلوگیری از لخته شدن خون در محل گزیدگی، بزاق خود را در محل گزیدگی، تزریق می کنند. دلیل این کار این است که، بزاق شپش ها حاوی مواد ضد انعقادی است که در هنگام تغذیه از خون انسان، ترشح می شوند. همچنین آنزیم های موجود در بزاق شپش، جریان خون را در محل گزیدگی افزایش می دهند تا مکیدن خون برای شپش ها راحت تر شود. تمامی این ترشحات پس از ورود به خون افراد مبتلا به شپش، می توانند سبب بروز واکنش های آلرژیک در این افراد شوند.

# شپش سر نمی تواند بیش از ۴۸ ساعت خارج از سر انسان زنده بماند #

۲. القای حس خارش در نتیجه حرکت شپش ها:

شپش ها موجودات چالاکی هستند؛ که دائماً به روی پوست سر در رفت و آمدند. گاهی این حرکت با هدف تغذیه، انجام می شود و گاه با هدف یافتن مکانی مناسب برای چسباندن تخم هایشان.

خارش شدید سر، می تواند دلیلی بر وجود شپش باشد

شپش ها به صورت چسبیده به ساقه مو زندگی می کنند. این حشرات وقتی احساس گرسنگی کنند، از روی ساقه مو به روی پوست سر پا می گذارند و بررسی خود را به دنبال پیدا کردن محلی مناسب برای تغذیه، آغاز می کنند. طی این بررسی، ممکن است شپش، مسافت زیادی را بروی پوست سر طی کند؛ حتی در برخی افراد، به ویژه شب هنگام که خواب هستند، این احساس پیش می آید که چیزی روی پوست سرشان در حال ‌خزیدن است. زیرا شپش‌ها در تاریکی فعالیت بیشتری دارند و این مسئله می تواند، سبب القای حس خارش در فرد مبتلا به شپش شود. همچنین در زمان تخم گذاری، میزان تحرک شپش ها به دنبال یافتن مکانی مناسب برای چسباندن نیت هایشان، افزایش می یابد. در نتیجه، در چنین زمان هایی القای حس خارش نیز، بیشتر می شود.

# هرچند شپش ها ناقل هیچ گونه بیماری نیستند؛ اما شما را دچار خارشی غذاب آور می کنند #

آیا شپش سر می تواند باعث ایجاد واکنش آلرژیک شود؟

شپش ها، هر نقطه ای از سر را که رگ مناسبی برای تغذیه در آن بیابند، گاز می‌گیرند! این حشرات به دلیل علاقه شدیدی که به گرما دارند بیشتر، قسمت های پشت سر و پشت گوش ها را که نسبت به سایر قسمت های سر، گرم تر هستند؛ برای تغذیه انتخاب می کنند.

در محل گزیدگی شپش ها، برآمدگی های کوچک قرمز و یا صورتی رنگی به وجود می آید. گاهی ممکن است، در مرکز این برآمدگی ها قطره های خون خشک شده نیز دیده شود. خاراندن بیش از حد این عوارض، می‌تواند موجب ایجاد زخم و عفونت در پوست سر گردد.

احتمال ایجاد واکنش آلرژیک در فردی که برای اولین بار در معرض هجوم شپش ها قرار ‌گرفته، بیشتر از افرادی است که قبلا این اتفاق را تجربه کرده اند. زیرا آنتی ژن های موجود در بزاق شپش، برای سیستم ایمنی بدن فردی که برای اولین بار توسط شپش گزیده شده، کاملاً ناشناخته است. در بیشتر موارد، خارش سر این افراد، بین ۲ تا ۶ هفته بعد از ابتلاء به شپش آغاز می شود و ممکن است هفته ها ادامه داشته باشد.

# خارش پوست سر، گردن و گوش ها از بارزترین علائم ابتلا به شپش است؛ که اغلب در نتیجه واکنش به بزاق شپش، به وجود می آید #

در واکنش آلرژیک ناشی از شپش، پوست سر به رنگ قرمز در می آید که این قرمزی گاهی با تورم و درد همراه است. همچنین ممکن است خارش قسمت های پشت گردن، موجب تحریک گره‌های لنفاوی شود که در این صورت لازم است، سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

هرچند علائم ناشی از گزش شپش می توانند با نشانه ‎های عفونت پوست مشابه باشند، اما ذکر این مورد ضروری است که شپش سر، نمی تواند حامل بیماری باشد.

اما برای این که از دردسر های ناشی از گزش این حشرات نجات پیدا کنید یا این که دچار عوارض ناشی از عدم درمان شپش نشوید؛ بهتر است در صورتی که گرفتار آفت شپش هستید از شامپوی ضد شپش تضمینی دفنوترین استفاده کنید.

پس از درمان شپش نیز، نکات پاکسازی منزل پس از تهاجم شپش را اعمال کنید تا برای همیشه از شر این آفات خلاص شوید.

آلرژی به گزش شپش سبب تورم و قرمزی پوست سر می شود.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا