رفتن به محتوای اصلی

احتمال ابتلاء به شپش از طریق استخر!

” شپش ها می توانند از طریق رختکن و آب استخرها منتشر شوند. کلر موجود در آب استخر، تنها می تواند سبب گیجی موقتی در شپش ها شود و تأثیری بر از بین بردن آن ها ندارد. همچنین غوطه ور بودن در آب استخر نمی تواند سبب خفگی شپش ها شود. زیرا این انگل ها قادرند بیست دقیقه بدون تنفس زنده بمانند. “

آیا شنا در استخر می تواند سبب مرگ شپش های سر شود؟

شپش ها حشرات بسیار ریزی هستند که مانند اغلب جانداران برای ادامه حیات خود، نیاز به تنفس دارند. هر روشی که بتواند جلوی تنفس حشرات را بگیرد، می تواند سبب مرگ آن ها شود. یکی از روش های خانگی از بین بردن شپش، آغشتن موها به روغن است. این کار باعث خفه شدن شپش ها و مرگ آن ها می شود؛ برخی از سوسک کش ها نیز از مکانیسم خفه کردن، برای کشتن سوسک ها استفاده می کنند. اما خفه شدن شپش های سر، در هنگام شنا کردن در استخر غیر ممکن است.

انسان ها در زیر آب 19 دقیقه پیش از شپش ها خفه می شوند

زیرا برای اینکه شپش در آب خفه شود، باید سر را اقلا به مدت بیست دقیقه زیر آب نگاه داشت؛ حال آن که یک انسان بالغ تنها قادر است نفس خود را به مدت ۶۰ ثانیه در سینه حبس کند. یعنی این که، شخص مبتلا به شپش ۱۹ دقیقه زودتر از شپش های سرش از کمبود اکسیژن خواهد مرد!

# شپش ها می توانند بیست دقیقه بدون تنفس زنده بمانند #

چطور ممکن است از طریق استخر به شپش مبتلا شویم؟

هر چند شپش قادر به شنا کردن در آب نیست و نمی تواند خود را با شنا کردن از سر شخصی به شخص دیگر انتقال دهد اما همواره احتمال ابتلاء به شپش، از دو طریق در استخر ها وجود دارد؛

۱ . ابتلاء به شپش، از طریق شپش های غوطه ور در آب استخر:

همان طور که گفتیم، شپش ها قادر به شنا کردن در آب استخر و رساندن خود به سر میزبان بعدی نیستند؛ اما در صورتی که فرد مبتلا به شپش، بدون کلاه در استخر شنا کند و یکی از تارهای مویش که شپشی به آن متصل است؛ از سرش جدا شده و در آب شناور شود، و شخص دیگری به سمت آن شنا کرده و با آن تماس بیابد؛ شپش می تواند به این شخص منتقل شود.

# کلر موجود در آب استخر نیز نمی تواند شپش ها را از بین ببرد #

با نزدیک شدن به شپش معلق در آب استخر،ممکن است گرفتار شپش شوید

 

 * اما سوالی که ممکن است به ذهن هر شخصی خطور کند، این است که آیا کلر موجود در آب استخر، نمی تواند شپش ها را بکشد؟

بر خلاف باور عموم، کلر نمی تواند شپش ها را بکشد. بر اساس گزارشات اعلام شده توسط مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، شنا کردن در یک استخر کلر دار نمی تواند شپش ها را از بین ببرد. این حشرات نه تنها در آب استخر حاوی کلر می توانند زنده بمانند و از بین نمی روند بلکه در صورتی که شخصی به زیرآب برود، شپش ها خود را خیلی محکم به تار موهای وی می چسبانند تا در اثر جریان آب کنده نشوند.

تحقیقات حاکی از آن است که شپش ها در آب حاوی کلر زنده می مانند و از بین نمی روند؛ کلر تنها سبب می شود شپش ها به صورت موقتی گیج شوند. نتیجه یکی از مطالعات که در آن شپش ها به مدت ۲۰ دقیقه داخل آب کلردار غوطه ور شدند نشان داد؛ اگرچه این آفات به طور موقت از حرکت و جنبش باز ماندند، اما در عرض کمتر از یک دقیقه پس از بیرون آورده شدن از آب کلر دار، به طور کامل به حالت اولیه خود بازگشتند و فعالیت خود را از سر گرفتند.

# به هیچ وجه از کلر برای دفع شپش سر استفاده نکنید زیرا بسیار خطرناک و برای درمان شپش بی فایده است #

 

خطرات و عوارض استفاده از کلر بر روی سر برای از بین بردن شپش:

به هیچ وجه از محلول های کلردار قوی، برای از بین بردن شپش های سر خود یا کودکانتان استفاده ننمایید، زیرا این کار بسیار خطرناک است. کلر در غلظت های بالا، نه تنها شپش های سر را از بین نمی برد؛ بلکه می تواند منجر به عوارض جانبی حاد پوستی، تنفسی و غیره گردد.

برخی از عوارضی که در نتیجه استفاده از کلر ایجاد می شود، عبارت است از:

۱ >>  بروز سوختگی و تاول بر روی پوست

۲ >> آسیب چشمی یا کوری

۳ >> تهوع و استفراغ

۴ >> تنگی نفس

۵ >> مشکلات تنفسی

۶ >> درد و قرمزی پوست

۷ >> احساس سوختگی در بینی و گلو

۸ >> سرفه

۹ >> سردرد

۱۰ >> سرگیجه

بنابراین به جای استفاده از کلر برای از بین بردن شپش ها، که اقدامی بسیار بیهوده و غیر اصولی است؛ بهتر است از شامپوی ضد شپش دفنوترین استفاده کنید. این شامپو ها به صورت کاملا تضمینی شپش ها را از بین می برند و هیچ گونه عوارضی برای افراد بالغ و حتی کودکان به همراه ندارند. تنها استفاده از این شامپو ها ممکن است برای درمان شپش در زنان باردار مناسب نباشد و این افراد برای استفاده از شامپو های ضد شپش حتماً باید پزشک خود را در جریان بگذارند.

۲ . ابتلاء به شپش، از طریق شپش های موجود در کمدهای رختکن استخر:

رختکن استخرها مکان هایی مناسب برای اختفای شپش‎ هستند. همان طور که در مقاله ده مکان عجیب که ما را دچار شپش می ‎کند نیز گفته شد؛ کمدهای فلزی بخش رختکن استخرها یکی از مکان هایی هستند که می توانند ما را مبتلا به شپش کنند. شپشی که از بدن میزبان خود جدا شده می تواند به مدت بیست و چهار ساعت در انتظار میزبان بعدی، زنده بماند. پس اگر فرد مبتلا به شپش لباس هایش را در داخل یکی از کمدهای رختکن بگذارد به احتمال زیاد بدون این که متوجه باشد، تعدادی از شپش های سر خود را نیز به همراه لباس هایش به کمد، انتقال داده است. نفر بعدی که پس از این فرد از کمد استفاده می کند، ریسک بالایی در ابتلا به شپش خواهد داشت.

# حواستان به کمدهای رختکن استخر باشد تا مبتلا به شپش نشوید #

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا