رفتن به محتوای اصلی

درمان شپش سر با استفاده از سرکه

سرکه یک درمان خانگی معمول برای شپش سر است اما برخی به اشتباه فکر می کنند که شپش های بالغ و تخم های آن یا نیت ها با استفاده از سرکه به طور کامل از بین می روند. در این مقاله به بررسی باید ها و نباید های درمان شپش با سرکه می پردازیم.

مزایا و محدودیت های استفاده از سرکه

سرکه یکی از قدیمی ترین روش های درمان خانگی برای مبارزه با شپش سر است و اجازه نمی دهد تخم های شپش به مو بچسبند. سایر درمان ها، به صورت خانگی و یا داروهایی که به صورت تخصصی برای از بین بردن شپش تولید شده اند، نیز می توانند به صورت مستقیم شپش های بالغ را از بین ببرند.

# استفاده از سرکه یکی از ساده ترین روش ها برای از بین بردن تخم های شپش می باشد #

در حقیقت سرکه به طور مستقیم شپش های بالغ را از بین نمی برد چون این ماده برای شپش سمی نیست! اگرچه، سرکه می تواند به حذف تخم های چسبیده به مو کمک کند که مانع از هچ شدن تخم های جدید و انتشار آن در سر می شود. همچنین، اسید استیک موجود در سرکه، بافت محافظ اطراف تخم های شپش را در خود حل کرده و آن ها را از موهای شما جدا می کند.

بعد از استفاده از سرکه، تخم های شپش از مو جدا می شوند و یا اگر هنوز به موهای شما چسبیده باشند با استفاده از شانه های با دندانه های بسیار ریز و مخصوص جدا کردن تخم شپش، به راحتی از موها جدا می‌شوند. اگرچه سرکه قادر به کشتن شپش‎ های بالغ نیست، اما می تواند تخم هایی که به تازگی هچ شده اند و نمف نامیده می شوند را از بین ببرد. برای درک بهتر اثرات سرکه و یا استیک اسید بر شپش سر به تحقیقات بیشتری نیاز است.

# استفاده از درمان های ترکیبی بهترین روش برای درمان شپش سر است #

روش به کار بردن سرکه برای از بین بردن شپش سر

اول از یک شامپو برای درمان شپش سر، استفاده کنید.

سرکه به تنهایی قادر به از بین بردن شپش سر و تخم ‎های آن نیست. پس برای درمان موثرتر، اول از یک شامپوی مخصوص ضد شپش استفاده کنید. استفاده از این روش به شما این اطمینان را می دهد که شپش های بالغ از بین رفته اند و شما شانس انتشار شپش ها را به حداقل رسانده اید.

نوع سرکه را انتخاب کنید. همه سرکه ها حاوی استیک اسید هستند اما بعضی محصولات، درصد استیک اسیدشان کمتر است. به طور کلی، سرکه ای را انتخاب کنید که حاوی حدود پنج درصد استیک اسید، مقدار کافی برای از بین بردن لایه محافظ تخم ها، باشد. البته این مقدار به اندازه ای نیست که پوست انسان را تحریک کند و یا سوزشی در پی داشته باشد.

سرکه سفید، استیک اسید ساده است که در آب رقیق شده و معمولا ارزانترین انتخاب است. سرکه قرمز کمی گران تر است و اغلب حاوی پنج تا هفت درصد استیک اسید می باشد. سرکه سیب نیز می‌تواند در درمان شپش سر مورد استفاده قرار بگیرد، اما قبل از استفاده باید مطمئن شوید که از نوع غیر فیلتر شده و پاستوریزه شده باشد. غلظت استیک اسید در سرکه سیب حدود ۵% است.

غلظت بیشتری از استیک اسید (بیشتر از هفت درصد) می تواند پوست سر را تحریک کند و موجب خارش و سوزش در سر گردد. اگرچه غلظت های خیلی ضعیف تر هم نمی تواند لایه محافظ را در تخم های شپش موجود در موهای شما را از بین ببرد.

” درمان های خانگی در میان بسیاری از مردم جایگاه ویژه ای دارد و قبل از هر اقدام درمانی خاصی به درمان های خانگی و ساده رو می آورند. در این بین، یکی از ساده ترین و بی خطرترین درمان های خانگی برای از بین بردن تخم شپش سر، استفاده از سرکه است. “

مراحل استفاده از سرکه

موهایتان را با مقداری آب، خیلی کم، مرطوب کرده و سپس چند فنجان سرکه را روی پوست سر خود به صورت مستقیم بریزید. سرکه را روی پوست سر خود ماساژ دهید و سعی کنید تا جایی که امکان دارد موهای خود را با سرکه پوشش دهید. حتی اگر موهایتان بلند است برای این کار وقت بگذارید. اجازه دهید سرکه بین پنج تا ده دقیقه روی موهایتان بماند. این مدت زمان کافی برای حل شدن پوشش محافظ در تخم ها است.

چشم های خود را هنگام استفاده از سرکه ببندید. استیک اسید رقیق شده آسیبی به چشم‌های شما وارد نمی کند اما برای چند دقیقه قطعاً می تواند سوزش ایجاد کند. مواظب باشید سرکه روی لباس هایتان نریزد زیرا ممکن است در آن ها لکه ایجاد کند به ویژه هنگام استفاده از سرکه قرمز و سرکه سیب.

استفاده از شانه مخصوص برای شپش

بعد از اینکه اجازه دادید سرکه روی موهای شما پنج دقیقه باقی بماند با استفاده از یک شانه با دندانه های بسیار ریز یا شانه های مخصوص ضد شپش، موهایتان را به طور کامل، از قسمت ریشه مو تا انتهای ساقه مو، شانه کنید. زیرا تخم های شپش معمولاً در فاصله یک سانتیمتری از ریشه مو قرار داده می شوند. تخم های شل شده و تعدادی از شپش‌های بالغ با شانه کردن، از موها برداشته می شوند.

برای بهتر نتیجه گرفتن حتما موقع خرید شانه مخصوص شپش، شانه های پلاستیکی و یا فلزی با دندانه های بسیار ریز را از داروخانه ها خریداری نمایید. بعد از اینکه برای چند دقیقه موهایتان را شانه زدید سرکه باقی مانده بر موهایتان را بشویید و با حوله خشک کنید اما مطمئن شوید که تا زمانی که شپش سر دارید حوله خود را با کسی به اشتراک نگذارید.

استفاده از سرکه یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن تخم های شپش در موهای شماست، اما شپش‌های بالغ روی پوست سر شما را از بین نمی‌برد. بنابراین بعد از اینکه از روش درمان با سرکه استفاده کردید از دیدن شپش های بالغ در موهای خود غافلگیر نشوید.

درمان با سرکه را می توانید هر روز انجام دهید تا زمانی که هیچ تخم شپش دیگری در موهایتان باقی نماند. استیک اسید همچنین می تواند منجر به از بین بردن چربی موها شده و در نتیجه موهایتان بعد از درمان شپش با سرکه، خشک و مجعد به نظر برسند.

تخم ها بعد از هفت تا نه روز بعد از تخم گذاری، متولد می‌شوند و شپش‌های بالغ تا سه الی چهار هفته زنده می‌مانند. بنابراین اگر شما با استفاده از سرکه تلاش می کنید شپش‌های سر را از بین ببرید حدود یک ماه طول می‌کشد تا آلودگی توسط شپش‌ها به طور کامل از بین برود. به طور قطع ادامه دادن این روند در از بین بردن شپش ها سخت خواهد بود. اما روش دیگری نیز وجود دارد که می توان در زمان کمتری شپش را از بین برد. استفاده از شامپوهای مخصوص ضد شپش دفنوترین این امکان را فراهم آورده است.

 

 

 

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا