رفتن به محتوای اصلی

آیا ما از حیوانات خانگی شپش می گیریم؟

سگ و گربه ها دو گونه بسیار دوست داشتنی از حیوانات اهلی هستند که امروزه نگهداری از آن ها به عنوان حیوان خانگی بسیار رایج شده است. این حیوانات دوست داشتنی نیز، ممکن است مورد تهاجم شپش قرار بگیرند و نگرانی این که آیا شپش می تواند از طریق آن ها به صاحبانشان نیز سرایت کند؛ همواره ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است. به همین منظور، در این مقاله به موضوع شپش در حیوانات خانگی و انتقال آن به انسان ها پرداخته ایم.

آیا سگ و گربه ها نیز دچار شپش می شوند؟  

اولین سؤالی که قبل از هر چیز باید پاسخی به آن بدهیم؛ این است که آیا سگ و گربه ها هم دچار شپش می شوند؟ در پاسخ باید گفت، هرچند این اتفاق به ندرت رخ می دهد؛ اما سگ ها و گربه ها نیز می توانند دچار شپش شوند. از این رو می گوییم این اتفاق به ندرت رخ می دهد که، در کل شپش ها در حیوانات خانگی انگل های معمول و متداولی نیستند و اغلب در حیواناتی که در شرایط غیر بهداشتی زندگی می کنند، یا دچار فقر غذایی یا ضعف کلی در سطح سلامت هستند، یافت می شوند.

شپش در سگ ها:

بیشترین ریسک ابتلاء به شپش ها مربوط به سگ های پیر یا خیلی جوان، می شود و دو گونه از شپش، بیش از سایر گونه های آن در بین سگ ها دیده می شوند که عبارتند از:

۱ . شپش تریکودکتس کانیس (Trichodectes canis)

۲ . شپش لینوگناتوس ستوسوس (linognathus setosus)

# شپش های حیوانات خانگی، نمی توانند به انسان ها منتقل شوند #

شپش در گربه ها:

در رابطه با گربه ها اوضاع کمی بهتر از سگ ها است؛ زیرا تنها یک گونه شپش می تواند گربه ها را آلوده کند. این شپش، ” فلیکولا سابروستراتوس ” (Felicola subrostratus) نام دارد.

دیگر گونه های حیوانات توسط سایر انواع شپش ها آلوده می شوند، اما هرگونه حیوان فقط توسط گونه شپش مخصوص به خود مورد تهاجم قرار می گیرد. مثلاً در صورتی که یک شپش سرگردان از بدن موش به بدن یک سگ، گربه یا انسان راه یابد قادر به ادامه حیات نخواهد بود.

” شپش های حیوانات خانگی، با شپش های انسان ها متفاوت هستند و همین طور شپش هر گونه حیوان نیز با گونه دیگر فرق دارد. بنابراین شپش ها نه از گونه ای حیوان به گونه دیگر منتقل می شوند و نه این که از حیوان به انسان یا بالعکس، انتقال می یابند. زیرا هر گونه ای از شپش، تنها می تواند با تغذیه از خون موجودی که برای آن تخصص یافته است، به زندگی خود ادامه دهد. “

انواع شپش ها در حیوانات خانگی:

شپش حیوانات خانگی به دو گروه اصلی، تقسیم می شود: شپش های مکنده خون و شپش های جونده

یک . شپش های جونده:

این گونه شپش ها در پوست مرده حیوانات خانگی زندگی و از آن تغذیه می کنند. آن ها منجر به تحریک پوست و لذا، ایجاد خارش در بدن حیوان می گردند. شپش ها می توانند ناقل بیماری باشند و یا سبب انتقال کرم های نواری به حیوان خانگیتان شوند.

دو . شپش های مکنده خون:

شپش های مکنده خون، انگل های خونخواری هستند که فقط از خون تغذیه می کنند.

از کجا بفهمیم که حیوان خانگیمان دچار شپش شده است؟

پی بردن به این که حیوان خانگی دچار شپش شده است، کار چندان سختی نیست. تنها کافی است کمی به رفتارهای حیوانات خانگیتان توجه کنید؛ زیرا حیوانات مبتلا به شپش، خود را به شدت می خارانند.

سایر نشانه های ابتلاء به شپش در حیوانات خانگی:

۱ >>   خاراندن، گاز گرفتن پوست

۲ >>   مالیدن پوست بدن به سطوح

۳ >>   قرمزی و التهاب پوست

۴ >>   خشکی پوست

۵ >>   پوسته پوسته شدن

۶ >>   مشاهده پوسته در بستر حیوان

۷ >>   ریزش مو

۸ >>   وجود مو در بستر حیوان 

۹ >>   بی قراری

عوارض ناشی از ابتلا به شپش در حیوانات خانگی:

ریزش موی حیوان در نتیجه ابتلاء به شپش، یکی از رایجترین عوارض عدم درمان شپش، در حیوانات خانگی است.

چنانچه نشانه های ابتلاء به شپش را در حیوان خانگیتان مشاهده می کنید؛ یا این که تنها احتمال می دهید که حیوان، مبتلا به شپش یا سایر انگل های خارجی شده است، جهت تشخیص قطعی و درمان به موقع شپش، حتماً با یک دامپزشک مشورت نمایید.

اقدامات لازم برای درمان شپش حیوانات خانگی:

درمان شپش نسبت به انگل های دیگر مثل کک، راحت تر است. اگر حیوان خانگیتان دچار شپش شده است؛ برای پیشگیری از انتشار و سرایت شپش ها به سایر حیوانات از همان گونه، به عنوان مثال سگ، او را از حیوانات دیگر، دور نگه دارید.

بهتر است که جهت احتیاط بیشتر، سایر حیوانات همنوع با حیوان مبتلا به شپش را نیز، تحت نظر دامپزشک قرار دهید. رختخواب، برس و شانه ای که برای حیوان آلوده استفاده شده را دور بیندازید و فرش ها و مبلمانی را که بر روی آن می نشیند؛ بطور کامل تمیز و پاکسازی کنید.

آیا ممکن است کودکان از حیوانات خانگی شپش بگیرند؟

شپش های حیوانات خانگی نمی توانند کودکان یا افراد بالغ را آلوده کنند. زیرا این شپش ها برای زندگی در بدن آن حیوان تخصص یافته اند و نمی توانند با خوردن خون انسان زنده بمانند. به عنوان مثال شپش سگ برای بقا نیاز به خون سگ دارد و شپش گربه ها نیز نیاز به خون گربه دارد. بنابراین شپش های حیوانات، قادر به ادامه حیات روی بدن انسان نیستند و به همین ترتیب، شپش انسان نیز نمی تواند روی بدن حیوانات زنده بماند و در نتیجه، سگ و گربه شما نیز از کودک شما شپش نمی گیرد.

اما با این وجود، گاهی ممکن است شپش های انسان، از حیوانات خانگی به عنوان راهی برای انتقال به انسان ها استفاده و شما را گرفتار شپش کنند؛ در چنین شرایطی بهترین راه خلاصی از شپش، استفاده از شامپوی قوی ضد شپش دفنوترین است.

این نکته مهم را همیشه به یاد داشته باشید؛ که بر خلاف باورهای عمومی درباره شپش سر، دلیل ابتلاء به این آفت در انسان ها، پایین بودن سطح بهداشت فردی نیست؛ بلکه قرار گرفتن در محیط های با ریسک بالای ابتلاء به شپش است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


بازگشت به بالا