سگ و گربه ها دو گونه بسیار دوست داشتنی از حیوانات اهلی هستند که امروزه نگهداری از آن ها به عنوان حیوان خانگی بسیار رایج شده است. این حیوانات دوست داشتنی نیز، ممکن است مورد تهاجم شپش قرار بگیرند و نگرانی این که آیا شپش می تواند از طریق آن ها به صاحبانشان نیز سرایت کند؛ همواره ذهن بسیاری از افراد را درگیر خود کرده است. به همین منظور، در این مقاله به موضوع شپش در حیوانات خانگی و انتقال آن به انسان ها پرداخته ایم.

انتقال شپش از حیوانات خانگی به انسان امکان پذیر است؟

آیا سگ و گربه ها نیز دچار شپش‌ می شوند؟

اولین سؤالی که قبل از هر چیز باید پاسخی به آن بدهیم؛ این است که آیا سگ و گربه ها هم دچار شپش می شوند؟ در پاسخ باید گفت، هرچند این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد؛ اما سگ ها و گربه ها نیز می توانند دچار شپش شوند. از این رو می گوییم این اتفاق به ندرت رخ می‌دهد که، در کل شپش ها در حیوانات خانگی انگل های معمول و متداولی نیستند و اغلب در حیواناتی که در شرایط غیر بهداشتی زندگی می‌کنند، یا دچار فقر غذایی یا ضعف کلی در سطح سلامت هستند، یافت می شوند.

شپش در سگ ها

بیشترین ریسک ابتلاء به شپش ها مربوط به سگ های پیر یا خیلی جوان، می شود و دو گونه از شپش، بیش از سایر گونه های آن در بین سگ ها دیده می شوند که عبارتند از:

 1. شپش تریکودکتس کانیس (Trichodectes canis)
 2. شپش لینوگناتوس ستوسوس (linognathus setosus)

 

شپش سگ

# شپش های حیوانات خانگی، نمی توانند به انسان ها منتقل شوند #

شپش در گربه ها

در رابطه با گربه ها اوضاع کمی بهتر از سگ ها است؛ زیرا تنها یک گونه شپش می تواند گربه ها را آلوده کند.
این شپش، ”
فلیکولا سابروستراتوس ” (Felicola subrostratus) نام دارد.

دیگر گونه های حیوانات توسط سایر انواع شپش ها آلوده می شوند، اما هرگونه حیوان فقط توسط گونه شپش مخصوص به خود مورد تهاجم قرار می گیرد. مثلاً در صورتی که یک شپش سرگردان از بدن موش به بدن یک سگ، گربه یا انسان راه یابد قادر به ادامه حیات نخواهد بود.

” شپش های حیوانات خانگی، با شپش های انسان ها متفاوت هستند و همین طور شپش هر گونه حیوان نیز با گونه دیگر فرق دارد. بنابراین شپش ها نه از گونه ای حیوان به گونه دیگر منتقل می شوند و نه این که از حیوان به انسان یا بالعکس، انتقال می یابند. زیرا هر گونه ای از شپش، تنها می تواند با تغذیه از خون موجودی که برای آن تخصص یافته است، به زندگی خود ادامه دهد. “

 

هر گونه حیوان فقط توسط گونه شپش‌ مخصوص به خود آلوده می شود

# شپش های حیوانات خانگی، منجر به ریزش مو در آن ها می شود #

انواع شپش‌ در حیوانات خانگی

شپش حیوانات خانگی به دو گروه اصلی، تقسیم می شود: شپش های مکنده خون و شپش های جونده

یک . شپش های جونده:

این گونه شپش ها در پوست مرده حیوانات خانگی زندگی و از آن تغذیه می کنند.
آن ها منجر به تحریک پوست و لذا، ایجاد خارش در بدن حیوان می گردند. شپش ها می توانند ناقل بیماری باشند و یا سبب انتقال کرم های نواری به حیوان خانگیتان شوند.

دو . شپش های مکنده خون:

شپش های مکنده خون، انگل های خونخواری هستند که فقط از خون تغذیه می کنند.

از کجا بفهمیم که حیوان خانگیمان دچار شپش شده است؟

پی بردن به این که حیوان خانگی دچار شپش شده است، کار چندان سختی نیست. تنها کافی است کمی به رفتارهای حیوانات خانگیتان توجه کنید؛ زیرا حیوانات مبتلا به شپش، خود را به شدت می خارانند.

ایجاد خارش در بدن حیوانات‌ مبتلا به شپش‌

 

سایر نشانه های ابتلاء به شپش در حیوانات خانگی:
 • خاراندن، گاز گرفتن پوست
 • مالیدن پوست بدن به سطوح
 • قرمزی و التهاب پوست
 • خشکی پوست
 • پوسته پوسته شدن
 • مشاهده پوسته در بستر حیوان
 • ریزش مو
 • وجود مو در بستر حیوان
 • بی قراری

عوارض ناشی از ابتلا به شپش در حیوانات خانگی

ریزش موی حیوان در نتیجه ابتلاء به شپش، یکی از رایجترین عوارض عدم درمان شپش، در حیوانات خانگی است.

شپش حیوانات خانگی می تواند منجر به ریزش مو در آن ها شود

 

چنانچه نشانه های ابتلاء به شپش را در حیوان خانگیتان مشاهده می کنید؛ یا این که تنها احتمال می دهید که حیوان، مبتلا به شپش یا سایر انگل های خارجی شده است، جهت تشخیص قطعی و درمان به موقع شپش، حتماً با یک دامپزشک مشورت نمایید.

اقدامات لازم برای درمان شپش حیوانات خانگی

درمان شپش نسبت به انگل های دیگر مثل کک، راحت تر است. اگر حیوان خانگیتان دچار شپش شده است؛ برای پیشگیری از انتشار و سرایت شپش ها به سایر حیوانات از همان گونه، به عنوان مثال سگ، او را از حیوانات دیگر، دور نگه دارید. بهتر است که جهت احتیاط بیشتر، سایر حیوانات همنوع با حیوان مبتلا به شپش را نیز، تحت نظر دامپزشک قرار دهید. رختخواب، برس و شانه ای که برای حیوان آلوده استفاده شده را دور بیندازید و فرش ها و مبلمانی را که بر روی آن می نشیند؛ بطور کامل تمیز و پاکسازی کنید.

آیا ممکن است کودکان از حیوانات خانگی شپش بگیرند؟

شپش های حیوانات خانگی نمی توانند کودکان یا افراد بالغ را آلوده کنند. زیرا این شپش ها برای زندگی در بدن آن حیوان تخصص یافته اند و نمی توانند با خوردن خون انسان زنده بمانند. به عنوان مثال شپش سگ برای بقا نیاز به خون سگ دارد و شپش گربه ها نیز نیاز به خون گربه دارد. بنابراین شپش های حیوانات، قادر به ادامه حیات روی بدن انسان نیستند و به همین ترتیب، شپش انسان نیز نمی تواند روی بدن حیوانات زنده بماند و در نتیجه، سگ و گربه شما نیز از کودک شما شپش نمی گیرد.

اما با این وجود، گاهی ممکن است شپش های انسان، از حیوانات خانگی به عنوان راهی برای انتقال به انسان ها استفاده و شما را گرفتار شپش کنند؛ در چنین شرایطی بهترین راه خلاصی از شپش، استفاده از شامپوی قوی ضد شپش دفنوترین است.

عدم انتقال شپش‌ از حیوانات خانگی به کودکان

 

این نکته مهم را همیشه به یاد داشته باشید؛ که بر خلاف باورهای عمومی درباره شپش سر، دلیل ابتلاء به این آفت در انسان ها، پایین بودن سطح بهداشت فردی نیست؛ بلکه قرار گرفتن در محیط های با ریسک بالای ابتلاء به شپش است.

 

 

نظر خود را بنویسید

 1. عسل

  سلام یه پرنده گرفتم یکم پر ریزی داره میترسم شپش داشته باشه قابل انتقال به انسان هس؟؟؟

  1. admin

   درود بر شما
   موارد بیشتر و کافی در این زمینه در سایت های زیر درج شده است
   https://shepeshkosh.ir/
   https://licekiller.blog.ir/
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و یا در واتس آپ و تلگرام با ما در ارتباط باشید

 2. مهدی بهزادی پور

  ای سگ پاپی برای دخترم اوردم می خواستم بپرسم کمی خودشو می خاروند یعنی شپش گرفته خیلی گشتم ولی چیزی پیدا نکردم هفته ای یک بار حمام میبرمش میشه بگید ماله چیه ممنون

  1. admin

   درود بر شما
   موارد بیشتر و کافی در این زمینه در سایت های زیر درج شده است
   https://shepeshkosh.ir/
   https://licekiller.blog.ir/
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و یا در واتس آپ و تلگرام با ما در ارتباط باشید

 3. حامد

  سلام
  من پرنده کبک داخل خانه دارم متوجه شدم که شپشک زدن
  الان روغن زدم بهشون
  ممکنه که این شپشک داخل خانه باشه وبه ما سرایت کند چون همش بدنم میخاره
  لطفا راهنمایی کنید
  از چه سمی استفاده کنم

  1. admin

   درود بر شما
   موارد بیشتر و کافی در این زمینه در سایت های زیر درج شده است
   https://shepeshkosh.ir/
   https://licekiller.blog.ir/
   جهت کسب اطلاعات بیشتر با شماره های درج شده در سایت تماس بگیرید و یا در واتس آپ و تلگرام با ما در ارتباط باشید

از بین بردن شپش با سشوار
از بین بردن شپش با سشوار

آیا می توان شپش را با سشوار از بین برد؟ این موضوع کاملا صحیح است که گرما شپش و تخم‌های آن‌ها را از بین می برد، اما سشوار کشیدن مو برای از بین بردن شپش می‌تواند بی‌اثر و حتی خطرناک باشد. شپش سر نوعی حشره انگلی است که افراد می توانند در مو، ابرو یا […]

کلاه شپش
کلاه شپش روش جدید درمان شپش سر

به روزترین درمان شپش سر، کلاه شپش راه حل جدید و منحصر به فردی برای درمان شپش سر، تحت عنوان کلاه شپش ایجاد شده است. اما کلاه شپش سر چیست؟ این وسیله یک کلاه ضخیم است که به روغن‌های لازم و موثر برای از بین رفتن شپش سر آغشته شده است. طراحی این محصول به […]

علائم ابتلا به شپش
علائم ابتلا به شپش سر

نشانه های قطعی برای تشخیص شپش سر شپش سر، نوعی آلودگی انگلی است که فقط انسان ها را درگیر می کند و چون حیات و زندگی آن ها به میزبان انسان وابسته است در صورت جدا شدن از آن، در طی چند ساعت تا چند روز، بسته به مرحله رشد، خواهند مرد. علائم و نشانه […]

درمان های خانگی شپش سر
درمان های خانگی شپش سر

درمان های خانگی همیشه طرفداران زیادی دارد. روش هایی که کارایی لازم را داشته و همچنین کمترین اثرات سوء را داشته باشند. البته باید این موضوع را باید در نظر گرفت که استفاده از …

آیا شپش باعث ریزش مو میشود
آیا شپش باعث ریزش مو می شود؟

مشکلات ناشی از شپش سر، تنها به ایجاد خارش و زخم در پوست سر، منتهی نمی شود؛ بلکه این انگل ها می توانند به شکل غیر مستقیم، کاری کنند که موهایتان را برای همیشه از دست بدهید.